HOE WERKT DE BEURS? Het mooie weer verlokte de gasten nog tot een wandeling over de werf, waar ze o.a. de VLAANDEREN IX en de VLAANDEREN XIV van Decloedt konden bezichtigen. De gezellige bijeenkomst werd afgesloten met een feestelijke lunch op het dakterras van het kantoorgebouw, waar de gasten behalve van de spijzen konden genieten van het mooie uitzicht over de rivieren en het polderlandschap. (J, K.) Na de tweede wereldoorlog blijkt ook onder de kleine spaarders de belangstelling voor de effectenbeurs toe te nemen, o.a. door de mogelijk heid van deelneming in collectieve aandelenbeleggingen, waardoor het risico wordt verkleind en men ook voor betrekkelijk kleine bedragen een aandeel kan kopen. We kunnen nu de vraag stellen, hoe de effectenbeurs eigenlijk aan de aandelen komt. Een voorbeeld kan dat het best toelichten. Stel dat een fabriek jarenlang in handen van een bepaalde familie is geweest en met familiekapitaal geleidelijk uitgebreid. Door de Euromarkt is voor de fabriek een geheel nieuwe situatie ontstaan. Wil men ook onder de nieuwe omstandig heden „mee blijven doen dan zal de fabriek moeten worden gemo derniseerd en uitgebreid. Daarvoor zijn ettelijke miljoenen guldens nodig. In de familiekring zijn dergelijke grote bedragen in de regel niet meer te vinden. De directie besluit nu over te gaan tot een emissie of uitgifte van aandelen op de effectenbeurs. Zij wendt zich tot een bank, die bij het beursbestuur een aanvraag tot beursnotering zal indienen. Voordat het bestuur toestemming geeft effec ten aan de markt te brengen, moet zijn voldaan aan een reeks voor waarden. Een van de voorwaarden is, dat het in aandelen geplaatste kapitaal tenminste 500.000 gulden moet bedragen, zodat er voldoende stukken in omloop kunnen worden gebracht om handel te drijven. Verder moet een prospectus over de nieuwe emissie worden uitgegeven, waarin allerlei gegevens over de fabriek worden vermeld, zoals balansen en verlies- en winstrekeningen, belangrijke statutaire bepalingen, het doel en het bedrag van de uitgifte, namen van directie en commissarissen, een overzicht van de groei van de onderneming en de verwachtingen voor de naaste toekomst. Al zullen er wel eens bezwaren bestaan tegen het publiceren van allerlei gegevens, die tot nog toe gewoonlijk niet bekend werden gemaakt, we moeten niet vergeten dat het er voor de fabriek om gaat een weg te vinden naar de kapitaalmarkt en zo de middelen te verkrijgen ter versterking van de onderneming. Het „naar de beurs gaan" betekent 61

Het Zeskant | 1959 | | pagina 21