dat de fabriek in de openbaarheid wordt getrokken. Er verschijnen publikaties in de pers, de uitgifte van aandelen wordt door bankiers en commissionairs onder de aandacht van duizenden cliënten gebracht. Kortom, de fabriek krijgt plotseling algemene bekendheid, wat haar goodwill bij afnemers en leveranciers alleen maar ten goede kan komen. Grote Nederlandse ondernemingen, als Koninklijke Petroleum, Philips, Unilever en de scheepvaartmaatschappijen zouden er niet in geslaagd zijn de wereldreputatie te veroveren, die ze thans bezitten, als ze niet in de gelegenheid waren geweest door emissies in hun kapitaalbehoefte te voorzien. Ook de overheid is gebaat bij het goed functioneren van de effecten beurs. De beurs bemiddelt immers ook bij obligatieleningen en is dus behulpzaam bij de financiering van de bouw van ziekenhuizen en scholen, wegen en waterbouwkundige werken en niet te vergeten de woningbouw. De effectenbeurs is bovendien de centrale marktplaats, waar dagelijks voor miljoenen guldens aan effecten wordt verhandeld tegen prijzen, die onder het wakend oog van het Bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel officieel worden genoteerd. Om te zien op welke manier er in enkele uren voor vele miljoenen guldens wordt gekocht en verkocht, gaan we in gedachten nog een keer op bezoek in de grote zaal van de effectenbeurs, waar de effecten dagelijks van kwart over één tot half drie worden verhandeld door de 600 tot 700 commissionairs of bankiers. De ruime beursvloer is in 82 vakken verdeeld, „hoeken" genaamd. In elke hoek worden steeds dezelfde fondsen verhandeld. Heeft een beursman opdracht gekregen een obligatie van een of ander fonds tegen de koers van 110% te kopen, dan stapt hij naar de hoek, waar deze obligaties worden verhandeld. Is hier op het moment geen verkoper aanwezig, dan hoeft hij niet te wachten maar kan hij de order doorgeven aan een hoekman. Deze heeft zich gespecialiseerd in de fondsen van zijn hoek. Hij registreert alle orders die hij tijdens de beurstijd ontvangt en maakt tegen sluitingstijd aan de hand van zijn koop- en verkooporders de koers op, waarmee hij een maximaal aantal kopers en verkopers kan bevredigen. Deze koers wordt op een briefje doorgegeven aan de guidebank, een klein administratiekantoor in het midden van de beurs. Het briefje gaat dan via buizenpost naar de afdeling, waar de Officiële Prijscourant onder toezicht van het beursbestuur wordt opgesteld. Dit soort handel heet op de beurs handel in de „gesloten hoek". Veel dynamischer en drukker gaat het toe in de „open hoek", waar de hoofdfondsen, zoals Philips, Unilever, AKU, Koninklijke Petroleum, staatsfondsen, scheepvaartaandelen e.d. worden verhandeld. Gedurende de gehele beurstijd staan in deze hoeken groepen kopers en verkopers bijeen, die elkaar hun prijzen toeschreeuwen. In de Philipshoek hoort men dan bij voorbeeld roepen: „tweeënveertig U twee". Een verkoper geeft hiermee te kennen, dat hij twee aandelen Philips „aan de markt 62

Het Zeskant | 1959 | | pagina 22