bouwd, bij de rederij dienst gedaan, aldus de heer Klaveness. Na dit officiële gedeelte van de tewaterlating bleef men nog enige tijd gezellig bijeen in de ontvangzaal, waar behalve de Noorse gasten ook nog verschillende genodigden van mede-vennoten, van I.H.C., classifi- catie-bureaux, de havendienst en andere ondernemingen en instellingen aanwezig waren. Dit schip is het eerste van twee koelschepen, ontworpen voor het ver voer van fruit, in het bijzonder bananen. De technische supervisie van deze volgens de hoogste klasse van Det Norske Veritas te bouwen schepen, berust bij de reder Torvald Klaveness. Voor I.H.C. HOLLAND, ingesteld als zij is op het ontwerpen en bouwen van schepen voor bijzondere lading of voor een speciaal doel, is dit een zeer vererende opdracht. Immers, het vervoer van bananen stelt zijn aparte eisen aan het ontwerp. Deze enkelschroefschepen met twee ruimen vóór en een ruim achter de machinekamer, hebben een lengte tussen de loodlijnen van 102 m, een deadweight van 3000 ton en zijn, gezien de grote ruimte, welke bananen innemen, boven het hoofddek opgebouwd met een shelterdek met daarboven een compleet bovendek, zodat de netto ruiminhoud voor bananenlading zo groot mogelijk is en bij deze schepen mèèr dan 180.000 kubieke voet of ruim 5000 ms zal bedragen. Verder zijn de ruimen onder het hoofddek vóór de machinekamer voorzien van een geheel wegneembaar fruitdek om de tussendekse hoogte te beperken, aangezien bananen tot een bepaalde hoogte op elkaar gestapeld kunnen worden. Om de overtocht van de aan bederf onderhevige lading zoveel mogelijk te bekorten is de snelheid bij deze schepen hoger dan bij een normaal vrachtschip, n.l. 17j4 knoop. Een groot gedeelte van de bruto ruiminhoud wordt ingenomen door: 1. De isolatie, welke uitgevoerd wordt met steenwol met aluminium- bekleding tegen huid en onder hoofd- en bovendek, terwijl op de bodem van de ruimen kurkplaten komen, bedekt met een asfaltlaag. 2. De freonkoelinstallatie, geschikt om in de ruimen een temperatuur van 20° C. te onderhouden, opgesteld achter de machinekamer naast de schroefas, welke door middel van brine, d.i. een zout oplossing, de koeleenheden, waarvan er zich twee in ieder ruim be vinden, voedt. 3. De ventilatie. Door middel van ventilatoren wordt lucht gevoerd door bovengenoemde koeleenheden, welke via luchtkanalen in de zijden van de ruimen, dwarsscheeps onder houten roosters waar de lading op rust, gevoerd wordt. Deze gekoelde lucht wordt boven de lading afgezogen en weer naar de koeleenheden gevoerd. 4. De z.g. „bananenbins", dat zijn hokken, gevormd door horizontale wegneembare houten latten tussen staande binten. In deze „bins", welke dus de ruimen onderverdelen in vakken, worden de bananen- trossen opgestapeld en op hun plaats gehouden. 5. De toegangen tussen deze bins naar de grote dubbele deuren in 57

Het Zeskant | 1959 | | pagina 5