Wanneer we denken aan de scheepsbouw in de tijd van Czaar Peter de Grote, dan denken we uit de aard der zaak aan houten schepen. Het zal dan ook niemand verbazen, dat de Zaanstreek van oudsher een belangrijk centrum van de houthandel en houtverwerking is geweest. Er werd en wordt veel hout ingevoerd uit de Scandinavische landen en omdat dat hout veel goedkoper was dan de Nederlandse metselsteen, werden ook tal van huizen in de Zaanstreek van hout opgetrokken, Men denke echter niet, dat hout het enige produkt van de Zaan streek is. De historische molens waren slechts voor een deel hout zaagmolens. De molenindustrie, waarvoor het vlakke boomloze landschap bij uitstek geschikt was, omvatte ook olie-, pel-, verf-, papier- en meelindustrie. We willen hier geen reclame gaan maken voor bepaalde Zaan- se industrieën, maar wie even na denkt zal ze zich gauw herinne ren: beschuit, chocolade, linoleum, parketvloeren enz. We hebben in de papieren, die op ons bureau zijn gevallen, vele cijfers gelezen over inwonertal, kerkgenootschappen, aantallen leerlingen van diverse onderwijsinstellingen, aantal bedrijven en werknemers in die bedrijven, hoeveelheden goederen, tonnage van schepen enz. Waarom U hiermede te vervelen? Het gaat niet om de cijfers, maar om de schoonheid van het land. Zij, die Zaanland bezoeken, zo schrijft de commissie „Voorlichting Zaanstreek", zullen gegrepen worden door de openheid van dit wijde land, waarover de hemelkoepel zich machtig welft; door de ongerept heid van zijn polders en stille sloten omzoomd met wuivende riet kragen; door de uitgestrekte fabriekscomplexen langs de Zaanoevers, waarin het lied van de arbeid hoog weerklinkt. Ieder naar zijn aard zal het wezenskenmerk van dit Zaanse land in zich opnemen. W. althans voor een groot gedeelte. Het lossen van houtboten. (0) 65

Het Zeskant | 1959 | | pagina 11