OP EXPEDITIE NAAR BORDEAUX Gargonafrekenen. [Straatopnamen in Bordeaux .Zie je nog niets?' 'Daar is de Durepaire?' 'Baggeren ze al?' Wie of het voor 't eerst gezegd of althans gedacht heeft gaat welhaast in de nevel der tijden verloren. Maar het stond al enige tijd nagenoeg vast en het kwam steeds vaster te staan, dat we naar Bordeaux moesten om daar de sleepzuiger „Pierre Durepaire" te fil men. Dit in het kader van een film over sleepzuigers, die in bewerking was en die een sfeer van „echtheid" moest ademen. Tegelijkertijd was het nodig gebleken om een makette van hetzelfde schip af te leveren op een tentoonstelling in Bordeaux, die ongeveer gelijktijdig ge houden werd. Zo gingen we na de nodige voorbereidingen op een maan dag in juni welgemoed op weg naar onze verre bestemming. Voorop een personenwagen, daarachter een bestel wagen, erin wij, dat waren dan de I.H.C.-hofcineast B. Kommer, de hoofd rolspeler Ton van Otterloo, onze ge luidsman Orta, chauffeur-zwoeger-sjou wer-algemeen assistent Ouwendijk en ondergetekende. Bij de Belgische grens aangekomen bleek, dat „geliberaliseerd" en „vrij" en dergelijke termen in douaneregelin gen alleen maar aanduiden, dat er an dere formulieren zijn en andere rege lingen gelden. Met het gewoon spraak gebruik heeft vrij volgens de douane niet te maken. Wellicht betoonden wij de gewichtige functionarissen ook niet de verschuldig de ernst, want onder de kreet: „Ahwel, menieren, agge d'r lolleke van wilt moake werden we op een speciaal terreintje afgezonderd om daar het no dige te verrichten. Dat nodige was niets meer of niets minder dan het aanbren gen van een afscheiding tussen bestuurs- 83

Het Zeskant | 1959 | | pagina 23