Samen op weg Op de brug "Prima, zeg!" cabine en laadruim van onze bestelwagen. Niet dat het mogelijk was de grote makette door die cabine naar buiten te brengen, maar omdat het in een van de zinloze voorschriften stond. Een timmerman uit Brasschaet verzette dit karwei snel en doeltreffend, zodat we met slechts drie uur oponthoud de Belgische douane mochten passeren. De laadruimte was aan stuurboordzijde en achterop door mid del van loodjes en touwtjes verzekerd en het zag er formidabel uit. Na de lunch reden we welgemoed door tot de Franse grens, waar we tegen vieren aankwamen. Gezien de vertoning aan de Belgisch-Neder landse grens was het uitklaren van de Belgen aan de andere kant van België beslist een anti-climax, want zij volstonden met het afrukken van de loodjes en het afstempelen van onze papieren. Maar de Franse douane maakte alles weer goed. In onze bestelwagen bevonden zich behalve makette ook nog allerlei apparaturen en lampen voor de filmopnamen en het geheel vormde een complex van douane problemen. Ten eerste stonden scheepsmodellen noch filmlampen in de reglementen en tenslotte werd men het erover eens, dat dit een aan gelegenheid was die eerst te Parijs bezien moest worden. Wij vreesden zelfs, dat Generaal De Gaulle zelf erin gekend diende te worden. Uw verslaggever deed toen echter wat men weieens noemt een „trouvail le-vondst door voor te stellen het hele spul onder douanezegel mee naar Bordeaux te nemen en de douane daar de zaak te laten opknappen. Bordeaux was nóg verder weg dan Parijs en de douane vond het prach tig, zo van dit probleem af te komen. Onzerzijds was het 't belangrijkste om Frankrijk binnen te komen, want geen levende ziel kon ons beletten om ondanks douanezegel en voorschriften tóch onze opnamen te maken. Van het verzegelen en zegels verbreken had de Franse douane beslist meer kaas gegeten dan de Belgische. Zij demonstreerden ons, hoe wij 84

Het Zeskant | 1959 | | pagina 24