en kweótie van voorzorg aan. Men houdt een gezellig kletspraatje. En intussen speelt de muziek. Dat is fout; helemaal fout. Zolang de volksliederen gespeeld worden behoort men het hoofd te ontbloten en stil te staan. Dan wordt er niet gepraat en niet gerookt. Zó hoort het! Stelt U zich eens voor, dat U bij de een of andere gelegenheid in het buitenland zou verblijven en men zou daar, tijdens het spelen van óns Wilhelmus, heen en weer blijven lopen met de hoed op het hoofd en de sigaar in de mond. Welke indruk zou dat op ons, Nederlanders, maken? Kunt U zich dat indenken? Nou, dat is dan dezelfde indruk, die de buitenlandse gasten op onze werf krijgen, als daar hun volkslied wordt gespeeld bij de tewater lating van een schip, 'n Beroerde indruk is dat! En waarom maken wij zo'n beroerde indruk? Oh nee, zeker niet om onze gasten te ergeren. Nee, 't is een kwestie van niet nadenken en van er niet op letten. Maar iedereen weet dat de volksliederen gespeeld worden, ook al wordt de muziek tijdelijk wel overstemd door de stoom fluiten van fabriek en schepen. Nee, we letten er niet zo op. Maar nou je 't zegt, ja, eigenlijk moet het wel anders! Wc zullen er in 't vervolg op letten. Bij het spelen van de volksliederen: stilstaan, hoeden af, niet kletsen, niet roken! Afgesproken! (ii) „Helpt nu U self Soo helpt U God." In een vorig artikel spraken wij over de voorzorgen tegen oorlogsdrei ging de dreiging van een atoomoorlog wellicht. Wel verre van dat in zo'n geval „alles van de kaart is" kan door doel treffende hulpverlening nog zeer veel worden behouden; kunnen nog tallozen worden gered. Dit is de taak van de Organisatie Bescherming Bevolking, bekend als de B.B. Maar dat is ook onze taak, thuis! Het beeld van een atoomexplosie is niet alléén maar totale vernietiging. In een wijde cirkel rondom het explosiepunt beginnen de branden, be schadigde gebouwen, versperde straten, doden, maar nog veel meer ge wonden, verbroken leidingen. En daarbij uiteraard: storing van de drink water- en voedselvoorziening en de kans op epidemieën. Een kind kan begrijpen, dat tegen zulk een ramp geïmproviseerde hulp van welwillende, maar ongetrainde helpers niet alleen niets uitricht, maar met nog te meer zekerheid leidt tot de chaos. En dit is wel de grootste ramp, die ons treffen kan, waarvan altijd het slachtoffer wor den de zwakken, de zieken, de kinderen, de ouden van dagen. Zonder een doeltreffende hulpverlening zou de uitwerking van de explosie nog honderdmaal ernstiger worden! 92 (0)

Het Zeskant | 1959 | | pagina 10