U zult het met ons eens kunnen zijn, dat deze opsomming zeker een indrukwekkend geheel vormt en dat wij daarom gaarne enige aandacht willen besteden aan het feit, dat in de kop van dit artikel wordt genoemd. Het was namelijk in 1859 dat de U allen bekende Vicomte Ferdinand de Lesseps een begin maakte met het graven van het Suezkanaal De voorbereidingen voor de bouw hadden ruim vier jaar in beslag genomen. Overigens was de Lesseps niet de eerste die een poging in het werk stelde om een kanaal te graven van de Middellandse Zee naar de Rode Zee. Reeds in de dertiende eeuw voor Christus probeerde de toenmalige Pharao van Egypte, Seti I een kanaal tot stand te brengen. Op voor onze begrippen primitieve wijze gelukte dit. Het is echter jammer, dat I.H.C. Holland toen nog niet bestond, want al spoedig was het kanaal verzand. Onze „zandmolens" en hypermoderne „anti-verzandings appa- raturen" zouden dit zeker hebben voorkomen. In de zesde eeuw voor Christus liet Pharao Necho opnieuw een kanaal graven. Dit voor die tijden eigenlijk onmenselijke karwei heeft volgens de geschiedschrijver Herodotus aan 120.000 slaven het leven gekost. Bestendigheid was ook toen het kanaal niet beschoren, ook al hebben Perzische koningen, die een tijd lang het gezag in Egypte hadden, eveneens hun best gedaan om verzanden te voorkomen. De enorme woestijnen, die aan weerszijden van het kanaal liggen, leverden de wind zand genoeg om het kanaal spoedig weer dicht te blazen. Lange tijd is het daarna voor onmogelijk gehouden om een kanaal in stand te 97

Het Zeskant | 1959 | | pagina 25