as- jmÊtJ Een kerk in Port-Said. houden. In 1833 meende een semi-religieus frans genootschap onder de leuze „Verlossing der Mensheid door de Waardigheid der Arbeid" een nieuw kanaal tot stand te kunnen brengen. Dit lukte echter niet, wat zijn oorzaak vond in het schrikbarende aantal doden onder de arbeiders. Ferdinand de Lesseps, die wel van deze poging afwist, zinde op betere middelen en realiseerde dit door de Compagnie Universelle du Canal Maritime de Suez op te richten, die hem de nodige fondsen kon ver schaffen, en door een contract aan te gaan met de Egyptische onder koning Said Pasha. Dit alles maakte het mogelijk om in 1859, om precies te zijn op 25 april 1859 met het grote werk te beginnen. Ruim tien jaar later, nl. op 17 november 1869 voer een konvooi van meer dan 50 schepen voor de eerste maal door het Suezkanaal, d.w.z. recht streeks van de Middellandsche Zee naar de Rode Zee, een afstand van 170 km. Zoudt U de afstand van Port-Said naar Suez voor die tijd per schip af willen leggen, dan had U maar even 15.000 km moeten varen. Aanvankelijk was het kanaal slechts 7,50 m diep. Op het ogenblik zijn de moderne zuigers van I.H.C. Holland bezig om het kanaal op een diepte van bijna 12 meter te brengen en er zijn plannen om nog dieper te gaan, zodat ook de aller grootste tankers, die over niet al te lange tijd zeer waarschijnlijk gebruikt zullen worden, het ka naal kunnen passeren. Het ver keer door het Suezkanaal is in de loop van haar bestaan ver bazingwekkend toegenomen. Ter wijl in 1870 ongeveer 14.000 netto register ton het kanaal per maand passeerde is dit getal nu ongeveer 14.000.000 netto regis- 98

Het Zeskant | 1959 | | pagina 26