HUP, HOLLAND, HUP. 1 laadboom van 15 ton; 4 laadbomen van 3-5-10 ton; 6 laadbomen van 3-5 ton. Airconditionning in alle verblijven. Stalen pontonluiken. Moderne nautische uitrusting, zoals radar, echolood-installatie, gyro- kompas, draadloze telegrafie en telefonie, richtingzoeker enz. Er heerst een gezellige drukte in het stadion. Echt de sfeer van een interlandwedstrijd. De suppoosten zijn druk in de weer met het con troleren van de kaarten; de programmaverkopers venten luidkeels met „de officiële opstelling"; chocoladerepen en dergelijke versnaperingen gaan bij de venters vlot van de hand. Het stadion is vol. Iedereen is in spanning. Daar komen, onder het klaterend applaus van het publiek, de spelers het veld op. Daar zijn ook de scheidsrechter en de grensrechters. Het spel gaat beginnen. De muziek, die tot nu toe vrolijke marsen heeft laten horen, staat nu voor de officiële tribune opgesteld. Ook de spelers komen nu naar die tri bune. Iedereen weet wat er gaat gebeuren. De volksliederen worden gespeeld. Bij de eerste tonen verheft een ieder zich van zijn zitplaats. Al die 65000 mensen staan op en ontbloten het hoofd. Iedereen staat stil; ook de suppoosten, de programmaverkopers en de ijscoventers. Voor zover de volksliederen niet door het publiek meegezongen worden, worden ze eerbiedig aangehoord. Bij een internationale voetbalwedstrijd is dit een normaal gebeuren. Geen van de 65000 zou het in zijn hoofd halen om niet op te staan, niet z'n hoed af te nemen, of heen en weer te gaan lopen. Hij zou zich het misnoegen van de omstanders op de hals halen. We verplaatsen ons van het stadion naar de Werf. Daar wordt een schip te water gelaten. Op de officiële tribune hebben de gasten zich verzameld. Iedereen is in spanning. Het muziekgezelschap heeft tot nu toe vrolijke marsmuziek ten gehoren gebracht maar zwijgt nu. Daar komt het seintje, dat alles gereed is. De doopformule wordt uitgesproken; de champagne spat tegen de boeg van het schip. Nu volgt het overhalen van de handle, waardoor het schip vrijkomt en het water in glijdt. Op dit moment heeft de dirigent van het muziekgezelschap gewacht. Hij heft de dirigeerstok en dan klinken de tonen van het volkslied van het land van de opdrachtgever, gevolgd door die van het Wilhelmus. En wat zien we nu bij de toeschouwers op de Werf? De mensen be ginnen, zodra er beweging in het schip is gekomen, door elkaar te lopen en praten met elkaar over het schip. Niemand denkt er aan bij het spelen van de volksliederen de hoed af te zetten. Men babbelt rustig voort tijdens het spelen van de volksliederen. Men steekt een sigaartje of een sigaret op. Men klampt vrienden en kennissen (0) 91

Het Zeskant | 1959 | | pagina 9