(Vervolg Algemeen Gedeelte) Het platform kan zowel op betrekkelijk zachte zeebodem als op harde koraal worden opgesteld. Hydraulische vijzels kunnen de ponton op de hoorplaats, langs de acht pijlers tot 10 meter boven de zeespiegel tillen en tot maximaal 45 meter boven de zeebodem. Het totale gewicht dat op de zeebodem komt te rusten bedraagt ongeveer 8.000 ton. Een 45 meter hoge boormast is geplaatst op een in twee richtingen verschuifbare onderbouw aan een van de uiteinden van de ponton. Op die manier is het mogelijk een aantal boringen achter elkaar op een oppervlakte van 4,2 x 4,2 meter te verrichten, zonder dat het platform van positie hoeft te veranderen. Tijdens het verslepen ligt de boormast neergeklapt op het dek. Een bijzonder onderdeel van de bovenbouw is een 75 tons rijdende kraan die het hele dek bestrijkt, ook als de boormast is neergelaten, en drijvende kranen overbodig doet zijn. Deze kraan zal o.a. worden gebruikt om de pijlers te monteren, voor het lossen en laden van materialen en proviand en voor het plaatsen van beschermende con structies rondom eventuele produktieve putten. Het boorplatform is uitgerust met dieselmotoren voor de aandrijving van spoeling-pompen en generatoren. Deze krachtcentrale is in staat alle vereiste energie op te wekken waardoor de „Seashell" geheel zelf standig in zee kan opereren. Accommodatie enz. Tegenover de boormast is het personeel gehuisvest. De accommodatie bestaat uit meerdere afdelingen met keukens, dagverblijven, wasplaat sen, enz., kantoorruimte, een verbandkamer en een radiohut. De verbinding met de wal wordt onderhouden met radio, helikopters en schepen. Achter de woonverblijven bevindt zich een gescharnierd, over het water uitstekend landingsdek voor helikopters, dat tijdens sleepreizen kan worden ingeklapt. Twee reddingsboten, ieder plaats bie dend aan vijftig man, bevinden zich terzijde van het helikopterdek. 107

Het Zeskant | 1959 | | pagina 19