KIJKJE OVER BUURMAN'S SCHUTTING Op een vakantiedag voor jeugdige werknemers van De Klop zag een jeugdig maagpatiënt kans om dertien, naar wij aannemen: belegde brood jes naar binnen te werken. Nu vinden wij dat voor een gezond jong mens al een ongezonde prestatie, maar een maagpatiënt haalt op die manier waarschijnlijk zijn veertigjarig jubileum niet. Als 't-ie 't wel haalt, dan is het een dubbel jubileum, veertig jaar werknemer veertig jaar maagpatiënt. Gegarandeerd... Verschure beeldt met overigens goede bedoelingen een tweetal veiligheidsplaten af. Eén ervan trof ons. Een slagersknecht in de kracht van zijn leven, legt zijn hand met een treffend gebaar op de schouders van een jeugdige kruideniersbediende. „Leer elkaar veilig werken", staat eronder. De jongeman ziet eruit alsof hij nooit van z'n leven vuil en onveilig werk zal hoeven te doen. Fraai verzorgd haar, witte boord en das. Dat zien we op een scheepswerf maar al te weinig, lui... Het jeugdvakantiekamp van Gusto lijkt ons een gezellige aangelegen heid geweest te zijn. Een soort padvinderij met Vlammende Mas kers, Rode Duivels en Blauw-Witte Pijlen, smokkelaarsspel en speur tocht. Als we meer jeugdige werknemers hadden, konden we 't hele bedrijf wel op die leest schoeien. Maandags van 810 uur: boortollen zoeken. De magazijnchef verstopt ze zaterdagsmiddags. Je mag overal zoeken, behalve op tekenkamers... Bij C.S. had men het idee de bewerkingsvolgorde van werkstukken, waarin twee spiebanen gestoken korden, te wijzigen. Nu is 't met spiebanen een moeilijk geval. Je kunt spiebanen zo moeilijk transpor teren. Niet dat ze zo zwaar zijn; ze wegen eigenlijk niets. Maar pro beer er maar eens vijf in een doosje te doen en op magazijnen te zet ten. Nu moeten de spiebanen bij Conrad-Stork, menen wij te weten, direct in de werkstukken gestoken worden. Dan kunnen ze niet meer zoekraken... Merkwaardige situaties bestaan soms op de Kinderdijk en met name bij J. K., waar twee bazen op 7 juli j.l. „met hun vrouw en kin deren" feest vieren. Wij citeren J. K's firmanieuws. Dat twee ba zen één vrouw hebben, komt wel eens meer voor. De wereld gaat daar dan aan voorbij en doet dan net of haar neus bloedt. Eén van de bazen weet er doorgaans zelf niets van. Maar dat er zo openlijk over ge praat, zelfs geschreven wordt, en feestvieren met de kinderen erbij. Foei, Kinderdijk... Naar aanleiding van een chauffeursjubileum bij L.S.Z. kwamen wij te piekeren over het onderwerp oude auto's. Je zag in zo'n oude auto nog duidelijk het model van een koets, maar dan met een motor ruimte in plaats van paardentuig. In de moderne auto is de gelijke nis met een koets totaal verdwenen. Zo is 't eigenlijk met een hoop nieuwe ideeën. Je moet eerst de oude koets wegbannen uit je gedach ten om nieuwe vormen te kunnen toepassen. 112

Het Zeskant | 1959 | | pagina 24