DEZE MAN HEEFT EEN REVOLUTIE TEWEEGGEBRACHT IN UW WONING Op een warme augustusdag, nu honderd jaar geleden, reed een opge wonden man het kleine Amerikaanse stadje Titusville in Pennsylvania binnen met de kreet: „We hebben olie!". Op een boerderij buiten de stad stond een vreemd houten geval de vader aller olieboortorens in de volksmond „dat rare ding van Drake", genaamd naar de eerste man die naar olie ging boren. En daar beneden, bijna zeventig voet onder het aardopper vlak, lag de rijke groenachtige-zwarte olie waar de wereld op wachtte. Vandaag, een eeuw later, terwijl U Uw haar kamt of Uw lippen rood maakt, doet U dat naar alle waarschijnlijkheid met behulp van stoffen afgeleid van olie. En het was Drake, die de wereld toonde hoe die olie in grote hoeveelheden kon worden gewonnen. Het is een feit dat de levenswijze die we vandaag zo vanzelfsprekend vinden, op honderden verschillende manieren afhangt van deze fabelachtige veelzijdige vloei bare energie, die miljoenen jaren verborgen zat onder de grond en die sinds de dagen van Drake in de wereld een revolutie teweeg heeft gebracht. ïn die dagen moest Uw overgrootmoeder zich behelpen met walvistraan voor de verlichting van haar woning. Door de ontdekking dat boren de enige manier was om aardolie in grote hoeveelheden te winnen, en door het werk van de pioniers, die er achter kwamen hoe bruik bare lampolie kon worden afgezonderd uit de dikke zwarte brei, kwam nieuwe en goedkope lampolie overvloedig beschikbaar. Deze lampolie vond zijn weg naar alle windstreken, eerst in vaten en later in grote tankschepen. In de westerse wereld is het gebruik van aardolie voor verlichting nu praktisch verdwenen. Maar de olielampen mogen dan verhuisd zijn naar de zolders of naar uitdragerswinkels, de olie zelf verwerkt tot ontelbare produkten heeft voorgoed zijn intrede gedaan in bijna elk onderdeel van ons dagelijks bestaan. Het woord „olie" doet U waarschijnlijk meteen denken aan het auto- (0) 105

Het Zeskant | 1959 | | pagina 7