verkeer, de luchtvaart, de scheepvaart en grote industrieën, die olie gebruiken. Aan machines die gesmeerd moeten worden, of misschien aan de autowegen met hun geasfalteerde oppervlak. Dat olie ook iets met Uw keuken te maken heeft is misschien voor vele en niet alleen de vrouwelijke lezers een verrassing. In deze nieuwe wereld vol olie zou Uw overgrootmoeder tot haar vreugde bemerken, dat vrouwen niet langer hoeven te ploeteren in hun huishouden met vuile kolenfornuizen en kachels; dat het eindeloze strijken en verstellen zoveel minder tijd kost, dankzij stoffen van kunst vezels. Ook zou ze zien dat fabrieken de last van broodbakken en in maak bijna geheel van de huisvrouw hebben overgenomen, en dat de snelle distributie van aan bederf onderhevige levensmiddelen heeft ge leid tot een assortiment in de provisiekast anno 1959, waar zij zelfs niet van had kunnen dromen. Kijkt U eens rond in Uw keuken! De muren en het plafond kunnen geverfd zijn met emulsie-lakken; er kunnen plastic tegels op de vloer liggen; de tafel kan voorzien zijn van een hitte-bestendig plastic blad; de buitenkant van de ijskast kan bedekt zijn met een harde laag verf op basis van de speciale harssoort; allemaal kunststoffen vervaardigd van uit olie afgeleide chemicaliën. Als U op elektriciteit kookt of op gas, kan het zijn dat de elektriciteitsfabriek stookolie gebruikt, en dat de gasfabriek aard- of raffinaderijgas toevoegt aan haar steenkoolgas. Zelfs de lucifers om het gas aan te steken zijn gedrenkt in paraffinewas. Als U nog niet in het gelukkige bezit bent van een oliekachel, ge bruikt U misschien een draagbaar petroleumkacheltje voor kille dagen. De vrolijk gekleurde afwasbak, de emmer en het bakje in Uw gootsteen kunnen van polyethyleen gemaakt zijn; het schortje en de werkhand schoenen en zelfs de gordijnen kunnen van P.V.C. zijn, ook een plastic op oliebasis. Dan het vloeibare wasmiddel, dat door gemak en doelmatigheid het geploeter van miljoenen wasdagen verdreven heeft. Ook dit produkt stamt van de olie-industrie evenals de wasbenzine waarmee U Uw kleding reinigt. In de provisiekast staan veel levensmiddelen verpakt in papier dat in paraffinewas is gedrenkt. De kaas kan luchtdicht verpakt zijn in door zichtig polyethyleen. Voordat die etenswaren in Uw provisiekast be landen, zijn ze misschien bewerkt met olie, want medicinale olie wordt gebruikt om kaas te conserveren, om rijst, koffie en gedroogde vruchten meer glans te geven, om sinaasappelen tegen uitdrogen te be schermen, om eieren van een beschermende laag te voorzien en zelfs om er de huiden van varkens mee in te smeren. En hoe zou het staan met de kwaliteit en kwantiteit van groenten en fruit als er geen in- sektendodende en onkruid-verdelgende middelen waren, die overal door boeren en tuinders worden gebruikt? U gebruikt waarschijnlijk ook een verstuiver om verlost te worden van de vliegenplaag in Uw keu ken, of een sproei- of stuifmiddel in Uw tuin om van insekten en ander ongerief verschoond te blijven. 106 (0)

Het Zeskant | 1959 | | pagina 8