Wat denkt U verder van Uzelf en Uw kleren? De moderne vrouw is van top tot teen op olie ingesteld. Uw alkalivrije shampoo, Uw haar- lotion en de chemicaliën voor Uw permanent zijn vervaardigd van olieprodukten en Uw kam is waarschijnlijk van polystyreen-plastic. Als U zich opmaakt gebruikt U parafinewas in Uw lippenstift, vaseline in Uw ogenschaduw en blanke olie in Uw gezichtscrème. Zelfs Uw na gellak en de vloeistof om die te verwijderen zijn chemicaliën op olie basis; speciale, uit olie gemaakte oplosmiddelen onttrekken parfum aan de bloemen, dezelfde parfum die U terugvindt in Uw lotions. Uw sneldrogende no-iron lingerie wordt gemaakt van stoffen op steen kool- of oliebasis. Uw sweater, die nooit krimpt, en Uw rok, waar de plooien zo keurig in blijven zitten dat U hem nooit behoeft te strijken, danken deze kwaliteiten aan chemische produkten uit aardolie. Door de permanente, onder hitte ingeperste plooien van kunstvezels heeft de plooi zich in de modewereld voortdurend weten te handhaven. Deze nieuwe, kreukvrije stoffen hebben ook een revolutie ontketend in de vakantiekledij, en het kleinste, lichtste koffertje kan nu alles bevatten wat U voor een hele week nodig hebt en natuurlijk ook die, in ons klimaat onvermijdelijke, opvouwbare plastic regenjas, gemaakt van P.V.C. De naaldhakken van schoenen kunnen gemaakt zijn van polystyreen, een ijzersterk materiaal, de zolen van kunstrubber en de kleur en de glans van het bovenleer kunnen van andere olieprodukten afkomstig zijn. Als U zich niet de luxe van een bontjas kunt permitteren, kunt U zich een goedkopere, uit olieprodukten vervaardigde en bovendien wasbare imitatiebontjas aanschaffen. U kunt er de koudste winter mee door en U hoeft niet bang te zijn voor de motten, want die vliegen er met een grote boog omheen. Het motvrij maken van kleding is tussen twee haakjes nog een meer re cente, toepassing van chemische olieprodukten. Tapijten en wollen goe deren kunnen nu op goedkope en afdoende manier motvrij worden gemaakt vóór U ze koopt. Het komt U misschien vreemd voor, dat er zoveel kan worden ont trokken aan die donkere, dikke olie uit de bodem. Maar zoals een kok met suiker, eieren, bloem en andere bestanddelen een oneindig aantal variaties van gebak tevoorschijn kan toveren, zo kombineren de geleerden de moleculen van aardoliegassen tot een eindeloze stroom van de meest uiteenlopende chemische produkten, die ieder op hun beurt hun plaats vinden in het produktie-proces van duizend-en-een artikelen, van kauwgom tot springstoffen. Oplosmiddelen uit aardolie werden zelfs gebruikt voor de vervaardiging van het papier en de inkt, waarop en waarmee dit verhaal is gedrukt. In zijn vermetelste dromen kan Edwin L. Drake de ingrijpende veran deringen niet hebben voorzien, die zouden volgen op de boring van die eerste olieput in de zomer van 1859. (0) 107

Het Zeskant | 1959 | | pagina 9