fllHaiP WAAR IS ONS VERSTAND? Tém Uiclf WERK VEILIG! Onverschilligheid is een van de meest voor komende oorzaken van ongevallen. Ik bedoel hiermede: onverschilligheid in het bedrijf ten opzichte van elkaar. De opvatting van vele werkers is: wat heb ik met een ander te maken; laat die voor zichzelf zorgen. Deze onjuiste instelling veroorzaakt vele, vele ern stige ongevallen. Ongevallen, die echt niet nodig waren; sterker gezegd: die niet hadden mogen voorkomen en zelfs ontoelaatbaar ge noemd kunnen worden. Vindt U het prettig als U Uw werk moet staken tengevolge van een ongeval, waaraan U zelf part noch deel hebt en dat door een ander is veroorzaakt? En dan nog speciaal door de onverschilligheid van een ander? Voorbeelden? Nou vooruit, een paar dan! Alleen van de laatste weken. Twee personen gestruikeld over materiaal, dat een ander plotseling op een van de looppaden had geslingerd. Dat gebeurt nogal eens. Wat zou U denken van al die kabels en slangen op de Bouw 121? Gelooft U niet, dat er veel overtollig materiaal bij is, dat beter opgeborgen had kunnen worden? Is er bij het materiaal, gereedschap enz., dat daar slingert en de weg verspert, soms iets van U?? Hoofdwond, veroorzaakt door een van een stelling gevallen voorwerp. Hoe dikwijls blijven op de stellingen niet moeren, bouten, sleutels enz. liggen? Er behoeft dan maar weinig te gebeuren of het valt naar be neden. Ligt er nog iets van U op de stelling? Haal het dan alsnog direct weg! Verwonding aan de hand door een vallend stuk pijp. Die pijp werd gedemonteerd, maar blijkbaar door een onverschillig man. Die dacht: wat kan het mij schelen, waar dat stuk pijp terecht komt, als ik het maar kwijt ben. Maar een ander kreeg het op zijn hand. Lasogen, veroorzaakt doordat de lasser het niet de moeite vond om lasschermen te gebruiken. Hij had toch zijn laskap op! En de anderen, die in zijn buurt werkten, moesten maar voor zichzelf zorgen. Ongevallen, veroorzaakt doordat iemand ondeskundig en zonder toestemming aan de stellingen zit te knoeien en daarbij niet denkt aan eigen veiligheid en helemaal niet aan die van zijn maats! En dan nog de talrijke verkeersongevallen, waarbij de onverschilligheid 140 (0)

Het Zeskant | 1959 | | pagina 14