De hulpmotoren goed smaken. In middels is men in de machinekamer begonnen met het opnemen van de kritische toeren en omstreeks 9 uur wordt begonnen met de snelheids-metin gen bij verschillende toerentallen van de dieselmotor. De MAN-motor van 5200 pk doet het prima en zodoende kan omstreeks 10.30 uur een begin gemaakt worden met de manoeuvreerproeven. Aan het grote aantal schepen dat ons op een afstand passeert, is duidelijk te zien, dat wij ons op een drukke scheepvaart-route be vinden. Voordat wij over stuurboord kunnen gaan, moet er even worden gewacht op een kustvaarder, die ons ongeveer recht tegemoet komt. Maar zodra wij deze gepasseerd zijn, gaan wij over stuurboord en daarna over bakboord en draaien achter elkaar de voorgeschreven cirkels. Op de brug is het een drukte van belang, want iedereen wil zo veel mogelijk van nabij meemaken wat er gebeurt. De proeven verlopen tot aller tevredenheid en nadat wij nog enige tijd achteruit gevaren hebben, wordt koers gezet naar het lichtschip „Galloper" waar 's middags de snelheidsproeven zullen worden ge houden. Inmiddels is het tijd geworden om te gaan lunchen. Hierna komen we op de brug tot de ontdekking dat het schip schijnbaar stuurloos rond dobbert. Tot onze geruststelling horen wij echter, dat de automatische piloot in werking is gesteld en er dus geen gevaar bestaat om uit de koers te lopen. Intussen stampt de motor regelmatig door. De zon is nu ook doorgebroken en doet de golven schitteren, waarbij duidelijk te zien is, dat wij zo langzamerhand in dieper vaarwater zijn gekomen. Het water wordt n.l. steeds donkerder van kleur en geeft in plaats van grijs/groen, de indruk blauw te zijn. Wij moeten nu ver op de Noordzee zijn en daarom zijn wij hoogst verbaasd een klein vogeltje aan te treffen, dat vrolijk over het dek heen en weer vliegt en zich blijkbaar best vermaakt. Om een uur of 4 komt het lichtschip „Galloper" in zicht en zijn wij dus op de plaats aangekomen waar de snelheidsproeven zullen worden gehouden. Er worden twee runs in beide richtingen gevaren, waarbij de snelheid met het Decca-navigator systeem wordt gemeten. Over dit systeem geeft de stuurman de volgende uiteenzetting: 128

Het Zeskant | 1959 | | pagina 4