v^, PROEFVAART VAN DE VIKAS fj a _-*> U PI,1 De Vikas is een grijper-hopper, gebouwd door I.H.C.-vennoot Werf Gusto te Schiedam, voor rekening van de Bombay Port Trust. De hopper- inhoud bedraagt 800 m3. De baggerspecie wordt aangevoerd door vier grijper-kranen. De voort stuwing heeft plaats door twee 7-cyl. 4-tact M.A.N.-dieselmotoren met oplading. Het schip is voorts voorzien van een uitgebreide brandblus- en bergingsinstallatie. De beproeving van het schip was vastgesteld op 12, 13 en 14 oktober 1959 en omvatte: voor de eerste dag baggerproeven; voor de tweede dag mijlen varen met geladen schip en duurproeven en voor de derde dag mijlen varen met ongeladen schip. Op 12 oktober jl. vertrokken we met de Vikas van de Werf naar de Wilhelminahaven te Schiedam voor de baggerproef. Het kostte enige tijd voor het schip op de juiste plaats lag. Toen we zover waren en met de kranen zouden gaan werken, bleek een weerstand in de elektrische apparatuur van de vóórlier te zijn verbrand. Hierdoor kon het schip niet verhaald worden en moest eerst de schade worden hersteld. Om twaalf uur werkte alles echter weer normaal en werd in een record-tijd de hopper gevuld. Na de voorbereidende handelingen voor het ledigen van de hopper door middel van de hydraulische cilinder, die de bodemkleppen bedient, waaruit bleek, dat ook deze installatie goed werkte, werd met gevulde hopper teruggevaren naar de werf. Al met al voldeed het schip de eerste dag goed aan de gestelde eisen. De tweede dag vertrokken we, door rustig weer begunstigd, om 8.30 uur naar het Hollands Diep voor het afwerken van de verdere punten van het programma. Na de middag werd de gemeten mijl met geladen schip gevaren ter hoogte van Willemstad, waarbij bleek, dat het schip de voorgeschreven snelheid ruimschoots haalde, ondanks het feit, dat in betrekkelijk ondiep Hl

Het Zeskant | 1959 | | pagina 5