AFDELINGSKAS, VERBONDEN AAN DE N.V. WERF GUSTO vfh FA. A. F. SMULDERS danken aan de werkzaamheid en de plichtsbetrachting van de heer van der Meer, dan heeft deze zich daarmede dus ook verdienstelijk gemaakt voor de gemeente Schiedam en voor de gehele Nederlandse maat schappij. Het verheugde spreker dan ook te kunnen mededelen, dat H.M. de Koningin de heer v. d. Meer heeft onderscheiden met de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, met welke onderscheiding hij de jubilaris van harte gelukwenste. Ten slotte sprak de heer De Roos als vertegenwoordiger van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die de gelukwensen van deze Maatschappij overbracht en de jubilaris het vererend getuig schrift met de grote zilveren legpenning van de Maatschappij aanbood. Na dit officieel gedeelte van de huldiging bleef het gezelschap nog enige tijd bij een kopje koffie bijeen. Ziekengeldpremie. Alvorens iets te zeggen over de ziekcngeldpremie, willen we heel in het kort iets zeggen over de Afdelingskas. Dit voor hen, die niet precies weten, hoe zo'n afdelingskas in elkaar zit. Volgens de Ziektewet ontvangt de werknemer, die wegens ziekte niet in staat is zijn werkzaamheden te verrichten, ziekengeld van de Bedrijfs vereniging, waarbij zijn werkgever is aangesloten. De werkgever kan dus tegen zijn zieke werknemer zeggen: Ge moet U ziek melden bij de Bedrijfsvereniging'en de Bedrijfsvereniging zal U dan ziekengeld be talen. Immers de werkgevers houden van het loon van de werknemers een deel van de ziekengeldpremie in en betalen ook zelf een deel van die premie, die afgedragen wordt aan de Bedrijfsvereniging. Er zijn echter ook werkgevers, zoals de Werf Gusto, waaraan een Afdelingskas is verbonden. Dat betekent, dat de premie, die door de werkgever wordt betaald en de premie, die de werknemer van zijn loon verschuldigd is, niet aan de Bedrijfsvereniging worden afgedragen, maar aan de Afdelingskas. Daar staat dan tegenover, dat niet de Bedrijfs vereniging het ziekengeld betaalt, maar de Afdelingskas. Volgens de C.A.O. voor de Metaalindustrie komt de helft van de premie ten laste van de werkgever en de helft ten laste van de werknemer. Maar hoe hoog is nu die premie? De premie moet voldoende zijn om ieder jaar het ziekengeld en de kosten van de controle te betalen en bovendien moet de Afdelingskas nog een zekere reserve vormen voor bijzondere omstandigheden. De premie wordt uitgedrukt in een per centage van het loon. Zijn er in een jaar weinig zieken, dan behoeft er weinig ziekengeld betaald te worden en kan de premie dus laag zijn. Zijn er echter veel en langdurige ziektegevallen, dan wordt de premie hoog. (0) 13

Het Zeskant | 1960 | | pagina 19