KUKJE OVER BUURMAN'S SCHUTTING J. K. Smit confronteert ons met de stelling: Een werkplaats is geen speelplaats, een stelling die haast onaantastbaar lijkt. Dat dit echter zo uitdrukkelijk gesteld moet worden, bewijst dat er nog sprake is van een probleem. De bestrijding van de onveiligheid in de bedrijven en bij het wegverkeer vindt nog steeds te weinig weerklank. Wij hebben zo weieens de gedachte, dat het vechten tegen de bierkaai is. Een wereld met zekerheden van de wieg tot het graf, voetgangers oversteekplaatsen met knipperbollen, verkeersbrigadiertjes, veiligheids commissies, en georganiseerd overleg brengt een mens er vanzelf toe om zich eens gevaarlijk uit te leven, vrezen wij... Gusto en de Schakel wijden twee pagina's aan Vondel's Gijsbreght van Aemstel. Even waren wij bang meegesleept te worden voor een volledige portie van het bij dit seizoen passende traditionalisme. U weet 't allemaal wel. Afhankelijk van onze persoonlijke opvattingen mogen we de voorkeur geven aan de ene traditie boven de andere, als we maar weten, dat 't niet om de traditie zelf gaat, maar om wat erachter staat. Tradities op zichzelf hebben niet meer waarde dan de kreet: En betere waar en tien procent. In een bitterder ogenblik denken wij wel eens dat sommige dingen niet mooi zijn omdat, maar ondanks dat ze traditioneel zijn Bij Conrad-Stork won een jeugdige collega bij het beëindigen van zijn leertijd een belangrijke prijs. Dat is nou ook één van die dingen, die wij persoonlijk belangrijker vinden dan het cultuurpessimisme van een professor, strijd tegen de atoombom en bevordering van de sociale rechtvaardigheid alsof iemand precies zou weten wat dat is. Zomaar een jong mens, die tracht het door hem gekozen vak zo goed mogelijk te leren. Dat kun je van een Lucebert niet eens zeggen... Bij De Klop acht zilveren jubilarissen. Daar heb je 't alweer. Het is De Quay niet die een land maken of breken kan. En ook Drees niet, als U dat soms gedacht had. Het zijn de miljoenen die dag-in, dag-uit hun werk doen. Omdat ze van hun werk houden of omdat het nu eenmaal moet, omdat ze hun gezin moeten onderhouden, omdat ze vooruit willen in de wereld. Al die miljoenen moet men toewensen, dat zij en hun kinderen in vrijheid en eigen verantwoordelijkheid in toe nemende mate de vruchten zullen plukken van hun werk. Bij L.S.Z. jubileerde een functionaris, die onder meer Zeskantredacteur is. De heer D., dit feestelijk gebeuren beschrijvend, meende Ironicus te hebben opgemerkt. Wij moeten dit tegenspreken. Wij zijn daar niet geweest. Wij komen nooit op dergelijke gelegenheden en vrezen, dat een dubbelganger van ons zulks op zijn geweten heeft. Want al kwamen wij, dan zou men ons niet kunnen opmerken. Want wij zullen U een geheim verraden. Ironicus is onzichtbaar... 12

Het Zeskant | 1960 | | pagina 28