Dat Wicune Jaar! Wij houden niet van Nieuwjaar. Het is een van de meest nutteloze en onbevredigende dagen in je bestaan. In de eerste plaats is het maar een halve dag, want je staat laat op, en je moet weer vroeg naar bed, „omdat het gisteravond toch al zo laat geworden is en je morgen fris wilt zijn". (Dat laatste viel dan dit jaar door het weekend misschien een beetje mee). Behalve, dat het een halve dag is, ben je ook maar een half mens. Ook al is het niet beslist zeker, dat je weer teveel oliebollen hebt ge geten, toch heb je meer dan nodig gedaan om het zalige uiteinde te halen. En het werd laat; veel later dan twaalf uur. Want voordat ieder over de schok heen was; de klokken van Straatsburg uitgeluid en de Rotterdamse haven uitgeloeid waren; voordat ieder zijn laatste glaasje leeg had; en ze weg waren en jullie „even de boel een beetje hadden opgeruimd; anders kijk je er morgen zo vervelend tegen aan", was het al een heel eind in het nieuwe jaar. Nieuwjaarsmorgen is meestal kil en bleek en grauw. Het is geen zondag en geen gewone dag; geen vlees en geen vis; je weet eigenlijk niet, wat je er mee aan moet. Je dient nog uit te kijken ook; want onder ons gezegd zijn er op Nieuwjaarsdag heel wat lieden, die door die late, wat opgewonden vorige avond, laten we het zacht zeggen, een beetje prikkel baar zijn geworden. De kansen op kleine en zelfs grote verwikkelingen zijn op de eerste dag van het jaar vaak legio en je hebt geen idee uit welke hoek dat ineens te voorschijn kan komen. Iedereen is uit zijn gewone doen en ieder zoekt naar een onopvallende mogelijkheid om van een slaperige, suffe dag tenminste nog iets te maken. Waarbij dan nog komt, laten we eerlijk zijn, dat je van al die feestdagen achter elkaar ook je bekomst krijgt. Je bent al lang blij als er eindelijk weer eens een gewoon regelmatig leven, met elke zondag netjes op zijn plaats, begint. Op Nieuwjaar kun je je familie en goede kennissen gaan feliciteren, „veel geluk in het nieuwe jaar". Het is welgemeend, hoor. Maar 't gaat wel vervelen op de duur. En je moet het nog een week lang zeggen en aanhoren. Je kunt je nieuwe zak-agenda gaan invullen; alle verjaar- (0) 1

Het Zeskant | 1960 | | pagina 7