PROEFTOCHT k CO 403 Sleepboot voor Brazilië Bij strak blauwe lucht en een prachtig winterzonnetje stak op 13 januari jl. de nog steeds naamloze motorsleepboot CO. 403 haar neus buiten de werfhaven om op proeftocht te gaan. Door het ontbreken van verwarming aan boord van dit voor Brazilië bestemde schip, waren daags te voren enige petroleumkachels op de kop getikt om het verblijf enigszins te veraangenamen. Op de rivier gekomen werd de steven oostwaarts gericht om naar de Nieuwe Merwede te varen waar de snelheidsproeven gehouden zouden worden. Spoedig was hiervoor een geschikte plaats gevonden en er werden op de kilometerborden, die aan de rivieroever geplaatst zijn, enkele runs voor en tegen stroom op volle kracht gevaren. De mensen met de stop horloges namen de tijd nauwkeurig op en na een eenvoudige berekening bleek, dat de voorgeschreven snelheid behaald werd. Behalve de snelheidsmeting, werden nog enkele beproevingen uitgevoerd, nl. het opnemen van de draaicirkel, varen op het noodstuurwerk, het overschakelen van volle kracht vooruit op volle kracht achteruit, ankeren enz. Deze beproevingen verliepen vlot en bevredigend. Gedurende deze tijd werden in de motorkamer de nodige metingen verricht, terwijl de hoofdmotor en de hulpwerktuigen op hun goede werking beproefd werden. Na enkele uren keerde men huiswaarts na een geslaagde tocht. Enkele dagen later werd in de werfhaven de trekkracht aan de paal gemeten, terwijl bovendien de davits en de reddingssloep, die voor dit doel van de nodige ballast voorzien werd, aan een beproeving werden onderworpen. Beide proeven verliepen naar wens en de vereiste trek kracht werd ruim overschreden. In de middaguren werd nog een vaar- proef op de rivier de Merwede uitgevoerd om de IHC-filmploeg die ook de hiervoor beschreven trekproef en het strijken van de sloep op de filmband heeft vastgelegd, in de gelegenheid te stellen het op volle kracht varende schip te filmen. Naar wij vernemen, zal de sleepboot zeer binnenkort naar Santos in Brazilië verscheept worden. Op dit transport komen wij nog nader terug. B. (De Klop) 19

Het Zeskant | 1960 | | pagina 19