en K. DE DUWBOOT 'OLIVIER VAN NOORT' GEBOUWD DOOR L.S.Z. 47,24 m, breedte 9,75 m, holte 3,66 m en de diepgang 2,56 m. Het schip wordt gebouwd onder toezicht van Lloyd's Register of Ship ping, klasse pl. 100 Al, en voldoet tevens aan de eisen van M.O.T. De emmerladder is aangebracht in een diepe bun in het voorschip en steekt tot 50 voet onder de waterspiegel. Er zijn 46 baggeremmers, elk met een inhoud van 365 1. Zowel de aandrijving van de schroef als van de emmerketting is diesel- hydraulisch. Daartoe zijn in de machinekamer 2 Lister Blackstone dieselmotoren opgesteld met een totaal vermogen van 900 pk, welke elk een hydrau lische pomp, fabrikaat Mannesmann Meer, aandrijven. Tijdens het varen wordt de olie onder hoge druk gepompt naar 2 motoren achter in het schip, die via een reductie tandwielkast de schroefas aandrijven. Tijdens het baggeren wordt de olie gepompt naar de motor, die de emmerketting aandrijft. De hydraulische pompen in de machinekamer kunnen elektrisch vanaf de brug worden bediend. Iedere dieselmotor drijft tevens een 156 kvA generator, fabrikaat Smit-Slikkerveer, aan voor de opwekking van de elektrische stroom voor de liermotoren. De lieren worden eveneens hydraulisch aangedreven, waardoor een trap loze regeling wordt verkregen zonder dat een uitgebreide elektrische in stallatie nodig is. Er is accommodatie voor 4 officieren en 12 man bemanning. Alle ver blijven worden mechanisch geventileerd. Begin april zal het schip op eigen kracht de reis naar Birma ondernemen. Afgelopen zomer werd door L.S.Z. de duwboot Olivier van Noort aan de N.V. Nederlandsche Rijnvaartvereeniging te Rotterdam overgedragen. Het schip is speciaal gebouwd voor de z.g. „duwvaart", voornamelijk Rijnopwaarts duwende vier met erts e.d. geladen bakken elk met een laadvermogen van ruim 1500 ton. De bakken liggen dan twee aan twee naast en achter elkaar. 1\ anneer de duwboot met de lege bakken terugkeert, dus stroomafwaarts, heeft ze twee bakken naast elkaar voor zich en aan weerskanten een bak naast zich doch ook weer gekoppeld aan de voorste bakken.

Het Zeskant | 1960 | | pagina 21