Montage van paalsectie verticaal te kunnen be wegen, zodra de montage- ploeg aan de paalsecties zou beginnen. Na twee dagen was de kraan geheel bedrijfsklaar en reeds na drie en een halve dag werd de eerste paalsectie op zijn inmid dels naar beneden gelaten voorganger aangesloten. Het aanbrengen van zo'n 48 ton wegende sectie is een heel precies werk, waarbij allerlei hulpge reedschap nodig is en waarbij meer dan 700 bouten moeten worden aangebracht. De hiervoor genoemde „hulptroepen", die de Gusto-ploeg assistentie verleenden, bleken pikeurs in het verwerken van astronomische aantallen bouten, moeren, ringen en wat er nog meer bij komt kijken. Vier dagen later was de gehele eerste serie van 8 secties geplaatst en konden de palen dus één sectie naar beneden gelaten worden. Voor de montage van deze eerste serie paalsecties moesten de in het ponton aanwezige palen ongeveer 8 meter zakken. De onderkant van de palen kwam daardoor juist in contact met de zeebodem. Aangezien deze echter, althans voor de eerste 5 a 6 meter, uit modder bestond, was daartegen geen bezwaar. Voor het plaatsen van de tweede serie was het evenwel nodig alle 8 palen, met de eerste sectie er op, weer te laten zakken totdat de bovenkant daarvan gelijk kwam met de bovenzijde van de op het ponton gebouwde paalbokken. Dan pas kan nl. de kraan de nieuwe sectie boven de reeds aangebrachte tillen. Die paalsecties nu, zijn 15 meter lang en nadat de palen door de modderlaag waren geprikt, wilden ze niet verder zakken. De rollen moesten nu omgekeerd worden en in plaats dat de palen omlaag gingen, moest het schip langs de palen omhoog. Nadat men er zich van overtuigd had dat de harde grondlaag het pontongewicht zou kunnen dragen, werd in de avond van de 23ste november, na de beëindiging van de montagewerkzaamheden, het ponton één meter boven water gehaald. De volgende morgen werden voor dag en dauw de stand van het ponton en de belasting van de palen ge controleerd. Alles was in orde. Het ponton kon dus veilig de resterende meters gaan klimmen. Het gevolg hiervan was, dat de montageploeg, 59

Het Zeskant | 1960 | | pagina 23