die zoals altijd om 7 uur present was, tot zijn grote verbazing met de kraan aan boord gehesen moest worden. Het dek was nl. inmiddels 14J/2 meter boven de watervlakte gekomen. Het plaatsen van de tweede serie paalsecties kon nu zonder onderbreking worden uitgevoerd. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat voor het plaatsen van de derde serie paalsecties het ponton wéér over de lengte van één sectie moest klimmen. Dit geschiedde in de ochtend van 26 november. Daar nu het dek van het ponton 29 meter boven de zeespiegel zou komen, was het nodig bijzondere maatregelen te treffen voor de toevoer van koelwater. De normaal' daarvoor bestemde onderwaterpompen konden niet ver genoeg onder het schip worden uitgelaten. Bij het normale boren komt het schip namelijk niet veel meer dan 10 meter boven het water uit. Maar nu hadden we met een hoogte van 29 meter te maken. De oplossing werd gevonden in het langs de palen meren van een bak, waarop een door een dieselmotor aangedreven plunjerpomp werd ge plaatst. Deze pompte continu zeewater naar een voorraadtank. Tussen de bedrijven door was ook het helicopterdek aan de achterzijde van het schip gemonteerd. Hierdoor was het mogelijk het vervoer van personen en lichte voorwerpen van en naar het schip door een van drijvers voorziene helicopter te laten verzorgen. Ook de boortoren was aan bod gekomen en uit zijn horizontale vervoersstand weer in het verticale vlak gebracht. 28 november, des morgens te 7 uur waren alle palen op lengte en kon een aanvang worden gemaakt met „de weg terug"! Dat wil zeggen, dat het ponton uit zijn hemelhoge stand weer in zijn element terugkeerde. Althans bijna. Want 8 uur later was het 22 meter gedaald en stond het 1 meter boven water. Zo werd het twee dagen gehouden, om gemakkelijker te kunnen werken met de kraan voor het herplaatsen van allerlei tijdelijk verwijderde delen. Hiermede werd de eerste mijlpaal bereikt op de weg, die leidde tot het bedrijfsklaar maken van de Seashell voor zijn belangrijke taak. Dat deze mijlpaal zo boven verwachting snel werd bereikt is, naast de door de montageploeg voortdurend betoonde buitengewone ijver, te danken aan de effectieve hulp van de toegevoegde arbeiders en aan de voortreffelijke wijze, waarop de verant woordelijke Shell-leiding de gehele opbouw had voorbereid. H. (Gusto). wordt vervolgd 29 meter boven water

Het Zeskant | 1960 | | pagina 24