heen- en weergaande beweging van de ponton, veroorzaakt door de krachten, die het water op de palen en de ponton kon uitoefenen. Dit heen en weer bewegen gaf op de peilglazen welhaast dezelfde uitslagen te zien als het eerder opgetreden deinen. Zelfs toen het eiland geheel boven water stond zette deze heen en weer wiegende beweging zich voort. De zware Seashell op haar hoge stelten stond als een boom in de wind te wiegen! Vóórdat de palen een vol doend harde laag troffen om het gewicht van de Seashell te kunnen dragen moesten ze 3 tot 4 meter door een vrij veel weerstand gevende laag modder worden geperst. Pas daarna kon men overgaan tot het tijdelijk overbelasten van de palen. Voor dit overbelas ten werd de ponton juist vrij van het water gezet en het gehele pontongewicht achter eenvolgens l/> uur op de buitenste vier palen en 1/2 uur op de binnenste vier pa len overgebracht. Dit over belasten werd nog een twee de maal over dezelfde tijds duur uitgevoerd. Daarna werd, om 11 uur 's avonds, de ponton zó hoog boven water gebracht als in verband met de grootste te verwachten golfhoogten noodzakelijk was. Daarmede werd een zeer gedenkwaardige dag uit het bestaan van de Seashell afgesloten. De volgende dag werd de afstand tot de zeespiegel tot 23/2 voet ver groot en werd het eiland horizontaal gesteld. Daarna werden de druk- stukken vastgezet, die de palen in de ponton vastklemmen en werden de schroefspindels uitgedraaid, die de belasting van de hydraulische vijzels moeten overnemen. Intussen trof de Shell de laatste voorberei dingen voor het boren. De overgebleven leden van de Gusto-montageploeg konden hierna naar 78

Het Zeskant | 1960 | | pagina 26