KIJKJE OVER BUURMAN'S SCHUTTING Dat ook in Nederland van 1960 een soort „Grote Broer" al ons doen en laten van dag tot dag in de gaten houdt, werd ons duidelijk uit „De Schakel". Hier wijdt men een artikel aan de volkstelling 1960 (De kop van het daarop volgende artikel luidde „Wat denkt U dat dit kost?" Een vraag, die wèl op zijn plaats is). In ons land kan men er gelukkig nog van opaan, dat bij zo'n volkstelling opgehaalde gegevens niet tegen ons gebruikt kunnen worden. Het is wel zaak, dat we dat zo houden Bij Gusto was er iemand wiens stropdas gegrepen werd door de pro peller van zijn autootje. De wurgende greep duurde maar even. Totdat er ergens iets brak, zegt de Gusto-redactie. Gelukkig doet zij een ali nea verder uit de doeken, dat het 's mans stropdas was. Anders had den wij er uren over kunnen piekeren wat er gebroken was Ook bij LSZ doet „Grote Broer" die alles ziet een duit in het zakje. Men wil ons doordringen van het belang van op juiste wijze van \vet qenAoen gpu\eU'x\Wreken, radio en televisie zijn geen vol doende vulling van de levensavond: Postzegels, aquaria en puzzels zijn maar zo-zo. U moet het verenigingsleven in. Actief zijn, bewust leven. Let op: „Grote Broer kijkt naar U!" Hoe onze moedertaal van stad tot stad verschilt, doet ons Gédégé we derom beseffen. In zijn mei-vers beschrijft hij hoe een collega van De Klop na een pech-dag op de zaak, thuis wordt opgepakt door twee binken, die hem knuffelen en zoenen. En als U nu weet, dat bij ons in Den Haag een bink een politie-agent is, dan begrijpt U wel, dat wij ditmaal om Gédégé hebben moeten glimlachen Hoe vlugger de machines draaien, hoe gehaaster de mens wordt, lazen w'j bij J. K. Als dat zo is, dan verklaren wij ons hier en nu tegen elke automatisering, bevordering van de produktiviteit enz. Pas wanneer wij de garantie krijgen dat de snelheid van de machines omgekeerd evenredig met de haast van de mens zal zijn, wensen wij verdere medewerking te verlenen Conrad-Stork verhaalt ons, dat werkclassificatie voor de deur staat. Het soort werk wordt bekeken, er wordt orde gevaarlijk woord is dat geschapen, het is een hoop werk. Het resultaat: belangrijke wijzigin gen in het loonbeeld doen zich niet voor. Waarom beginnen we er dan aan, is onze vraag 80

Het Zeskant | 1960 | | pagina 28