PROEFVAART VAN DE 6400 PK 'SHAHM' De CO. 391 wijkt maar weinig af van de eerder geleverde standaard typen. De standaardzuigers kunnen 6 meter diep graven. Deze zuiger moet 8 meter diep kunnen graven. De cutterladder is dus verlengd en om voldoende uitwatering te kunnen verkrijgen moest ook de ponton wat verlengd worden. In eerste instantie zal de zuiger een put moeten graven waarin een dok geplaatst kan worden. De afmetingen zijn: 410x130x8 meter. De ca paciteit van de CO. 391 ligt in de buurt van 150 m3 grond per uur. Met water gemengd komt dit overeen met 1000 m3 per uur. Als de zuiger 16 uur per dag werkt kunnen wij met een klein beetje rekenen weten, dat er dan ongeveer een jaar gezogen zal moeten worden. De zuig- en persleiding krijgt een totale lengte van 915 meter. Een dieselmotor met een vermogen van 324 pk bij 600 toeren zorgt er voor, dat het materiaal over deze afstand afgevoerd wordt. Op het Haarlemse Spaarne werd water gezogen. Door de persleiding af te slui ten met een meetflens kon de capaciteit van de pomp bepaald worden, hetgeen op de foto zichtbaar is. De proefneming slaagde volledig. De zuiger is in mootjes verscheept naar India. Daar wordt hij op het land weer in elkaar gezet door de afneemster. Wij vertrouwen erop dat de zuiger ook in Madras zijn best zal doen. Hij zal dan na voltooiing van zijn eerste taak een nog groter gat mo gen graven voor een tweede dok. V(CS) (SLEEPBOOT VOOR SUEZ) Op 19 april 1960 vroeg vertrok het schip van de werf van L.S.Z. voor het houden van een vier dagen durende technische proefvaart. Het eerste reisdoel was de Waalhaven Rotterdam voor het stellen der kom passen en calibreren van de richtingzoeker. De reis verliep vlot en om kwart over tien begonnen we onze rondjes te draaien tot half een, toen vertrokken we naar de Botlek voor het houden van de trekproeven aan boei 12. Binnen het uur hadden we de draden vastgemaakt. Het afstellen der elektrische voortstuwingsinstallatie ging vrij vlot en om half zes 's avonds was alles gereed voor de officiële trekproef. Woensdag 20 april om tien uur begon het trekken. Hoewel de trek kracht werd opgevoerd tot ongeveer 75 ton, kregen we de boei niet van zijn plaats. Toen kwam de grote kaapstand aan de beurt om te tonen wat hij kon; met zijn trekkracht van 52 ton mag hij er ook wel 71

Het Zeskant | 1960 | | pagina 7