Zonsondergang in Aswan Gezicht op de Aswan-dam in drie delen gedacht. Eerst: Poort van het Verleden, dan Poort van de Toekomst en tenslotte Poort tussen de Werelddelen. Achtereenvolgens wilden we laten zien het Oude Egypte met zijn piramiden en tempels, het Nieuwe Egypte met de Aswan-dam, huizen bouw, wegenaanleg en het Suezkanaal met zijn belangrijke taak in de wereldeconomie. Voor het oude Egypte moesten we naar Luxor en Karnak, zeshonderd kilometer naar het Zuiden en voor de Aswan-dam nog driehonderd kilometer verderop. We besloten daar eerst heen te gaan en dan weer Noordwaarts te trekken. In de middag van de volgende dag bracht de Misrair, de Egyptische luchtvaartmaatschappij, ons naar Aswan een plaats die in de oudheid reeds bekend was om zijn steengroeven en om de stroomversnellingen in de Nijl, maar die tegenwoordig van zich doet spreken door het nieuwe Aswan-damproject, waarover internationaal zo veel te doen is geweest. Die eerste avond in Aswan zullen wij nooit vergeten. Tegen zonsonder gang zaten wij aan de Nijl, waarop een enkele zeilboot met wit, driehoekig zeil, een 'dhow', zich naar onbekende bestemming repte. Toen de zon onderging klonk van achter ons de zangerige stem van de muezzin, die de gelo vigen opriep tot het avondgebed. Ook in Aswan ondervonden we actieve mede werking van de autoriteiten en de volgende ochtend konden we de camera voor het eerst laten snorren. De zowat vijftig jaar oude eerste Aswan-dam was al indrukwekkend, maar het werk aan de Oud-Egyptische scarabee

Het Zeskant | 1960 | | pagina 17