zeer persoonlijk, zo op de manier van: flink briesje, bijna windstil. Maar een andere zeeman zou deze zelfde windsnelheden mis schien aanduiden met: lichte storm, geen wind. Een juiste omschrijving voor elke windsterkte bestond er niet en dus hadden constateringen van de één eigenlijk geen waarde voor de ander. De man, die een oplossing voor dit pro bleem bracht was de Engelsman Admiraal Sir Francis Beaufort, die leefde rond 1800. Het wateroppervlak op zee bij windkracht 12 Hij was een zeer kundig zeeman (zeil schepen), en beroemd om zijn kennis van de hydrografie (d.i. dat deel van de natuurkundige aardrijkskunde, dat een beschrijving geeft van de zeeën, rivieren, meren, enz., in dit geval met het oog op de scheepvaart). Zijn naam is echter vooral blijven voortleven in de naar hem genoemde en door hem opgestelde windsnelheidschaal. Hij ging hierbij uit van de snelheid, die een behoorlijk oorlogschip voor de wind zeilend kreeg. Bij elke snelheid (1 t/m 12) stelde Beaufort een bepaalde omschrijving vast. Deze omschrijving werd gebaseerd op de gedragingen van het wateroppervlak. En het bleek, dat er zeker behoefte was aan een ge standaardiseerde windsnelheidschaal en dat die van Beaufort goed bruik baar was, want in 1838 werd deze schaal internationaal aanvaard. Sinds die tijd zijn verschillende verbeteringen aangebracht in de Beau- fortschaal en zijn ook de verschijnselen op land vastgelegd, die zich bij elke windsnelheid voordoen. Tegenwoordig kennen wij de anemometer (mechanische windmeter), waarop we alleen maar hoeven te kijken om te weten te komen hoe hard het waait. De aanduiding op deze meters is meestal in km/uur en in Beaufort-nummers. Ook de Wind- en Stormwaarschuwingsdienst voor de Scheepvaart gebruikt de Beaufort-nummers. Wanneer er dus gewaarschuwd wordt voor een windkracht 9 betekent dit, dat de wind snelheid ongeveer 80 km/uur zal bedragen, dat we op zee het volgende kunnen waarnemen: hoge golven, zee begint te rollen, zware strepen schuim in de richting van de wind en vlagen schuim verminderen het zicht en dat we op het land zien, dat lichte schade wordt aangericht aan gebouwen, o.a. door het naar beneden komen van dakpannen. Op de volgende pagina treft u de moderne Beaufort windsnelheidschaal aan. 85

Het Zeskant | 1960 | | pagina 5