om water moderne navigatie-instrumenten het hunne bijdragen tot de veilgiheid van bemanning en schip. De hutten, salons, messrooms enz. zijn, zowel voor de officieren als voor de bemanning, voorzien van alle dingen, die het leven aan boord van een schip kunnen veraangenamen. Zo wordt er airconditionning aangebracht en in de salons en de messroom komt een televisietoestel. We vertrouwen, dat we met elkaar er door goede samenwerking in zullen slagen, dit schip tot volle tevredenheid van onze cliënt op te leveren en dat we dan met voldoening zullen kunnen terugzien op de bouw No. 210. Ons lage land moet strijden tégen het water; dat weet iedere Neder lander. Maar tegelijk wordt er een hardnekkig gevecht óm het water gevoerd. Een verbeten strijd voor het behoud van voldoende zoet water, dat voor landbouw, tuinbouw, veeteelt en ook industrie onmisbaar is en dat bedreigd wordt door het opdringen van het zout. Aan het eind van de abnormaal droge zomer van 1959 vertelden de kranten ons, dat het zoutgehalte van het rivierwater boven de kritieke grens was gekomen en dat dit vooral voor de tuinbouwgebieden van Zuid-Holland ernstige gevolgen had. Het probleem van de verzilting treedt echter niet alleen op bij langdurige droogte, maar betekent ook in normale jaren een aanzienlijke schadepost. Voor plant, dier en mens is water onmisbaar. Een te grote hoeveelheid zout in het water is echter schadelijk voor levende wezens. Door proeven met planten, die begoten worden met water, waarin verschillende hoe veelheden zout zijn opgelost, kan dat duidelijk worden aangetoond. In het algemeen blijkt: hoe meer zout, des te slechter willen de planten groeien. Twee gram zout op een liter water doet bonenplanten b.v. reeds afsterven. Het zoutgehalte mag niet hoger zijn dan gram per liter water; daarboven moeten we spreken van een teveel aan zout en met dat teveel heeft men in verschillende streken van ons land te kampen. Waar komt dat zout vandaan en wat is de oorzaak van de toenemende verzilting? Nederland althans het laaggelegen westelijk deel daalt ten op zichte van het zeeniveau. Het grondwaterpeil komt dus steeds lager te liggen ten opzichte van het zeeniveau. Hierdoor ontstaat de zg. zoute kwel. Het hoger liggende zoute zeewater sluipt clandestien onder de grond door ons lage land binnen. Onder de duinen lag vroeger een groot zoetwaterreservoir, dat in staat is een halt aan het zout toe te roepen. Door de waterleidingen en de industrie is echter de laatste tientallen jaren meer water aan de duinen onttrokken dan door de v. H. 78 (0)

Het Zeskant | 1960 | | pagina 8