regen kan worden aangevuld. Het gevolg daarvan is dat het zoute water de bodem meer en meer kan infiltreren. Maar er zijn nog belangrijker invalspoorten van het zout. Allereerst de open riviermonden, bijv. de Nieuwe Waterweg, waar dc zee bij elke vloed grote hoeveelheden zout water naar binnen stuwt. Het zwaardere zoute water zakt naar de bodem en bij elke eb verdwijnt eerst het zoete water, terwijl het zoute water op de bodem van de rivier achterblijft en langzaam als een tong landinwaarts schuift. Bij hoog water is de Nieuwe Waterweg tegenwoordig zo sterk verzout, dat men het rivier water bij Rotterdam al niet meer als inlaatwater voor de polders kan gebruiken! Niet alleen in de open riviermonden, ook in het door sluizen afgesloten Noordzeekanaal dringt het zout op. Élke keer dat dc grote Noordersluis wordt geopend om een schip door te laten, wordt de sluiskolk gevuld met zeewater. Deze hoeveelheid zeewater bevat niet minder dan 2500 ton zout, dat het Noordzeekanaal binnenkomt en via de sloten in de om liggende polders dringt. Bij elke schutting komt er zo'n spookschip met zout binnen met een lading, waarmee een trein van 150 wagons gevuld zou kunnen worden! Dat alles klinkt nogal onheilspellend en maakt het begrijpelijk dat ir. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, enkele jaren geleden zei: „Er is een toestand ontstaan, die de grootste waakzaamheid van de overheid eist, teneinde de verzouting van de Nederlandse binnen wateren te voorkomen". Gelukkig wordt de invasie van het zout op verschillende manieren tegengegaan. Hét middel om zout water te bestrijden is zóet water. Onze grootste zoetwaterleverancier is de Rijn. Maar juist in de zomer, als de Rijn het minste water aanvoert, is de behoefte aan zoet water het grootst. Dat maakt het nodig zoetwaterreservoirs aan te leggen, waaruit in droge tijden kan worden geput. In het centrum van ons land hebben we al zo'n groot reservoir: het IJsselmeer. Na afsluiting van de Zuider zee is de opbrengst van de landbouwprodukten in de omringende ge bieden met meer dan 20 gestegen! Door water uit het IJsselmeer via het Noordzeekanaal op de Noordzee te spuien, wordt ook hier de verzilting zoveel mogelijk tegengegaan. Door het Deltaplan worden enorme hoeveelheden zoet water achter de dammen in de grote zeegaten opgepot, waarvan vooral de land- en tuinbouw op de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden zullen profiteren. De Nieuwe Waterweg blijft met het oog op de scheepvaart open, maar langs Rotterdam wordt een krachtige zoetwaterstroom geleid, waardoor het zout in de Waterweg kan worden teruggedrongen. Zoetwaterreser voirs, die gedeeltelijk ondergonds liggen, worden al enkele jaren in de duinen aangelegd. Door lange buisleidingen wordt het rivierwater uit de Lek naar de duinen bij Den Haag, Leiduin en Castricum getranspor teerd. Men laat het in de duinen vloeien, waar het langzaam wegzakt in het duinzand, dat dienst doet als een natuurlijk werkend filter. Op deze wijze kan men zuiver drinkwater oppompen, terwijl de zoetwater- (0) 79

Het Zeskant | 1960 | | pagina 9