personeelsleden van de Werf Gusto die werkzaamheden verricht, die nodig zijn om de hefinrichting in bedrijf te stellen, terwijl de boorploeg de laatste hand legde aan het produktierijp maken van de „put". Tijdens deze werkzaamheden moest de bron regelmatig worden gespuid, waarbij de onder hoge druk staande olie telkens tot een bruingele wolk werd verstoven, die zich ver over de zee verspreidde (zie foto). Onnodig te zeggen, dat tijdens dit spuien het kleinste vonkje een enorme brand ten gevolge zou kunnen hebben. Er mocht dan ook buiten de hutten niet worden gerookt; op en bij de boorvloer mochten geen elektrische schake laars worden bediend en de helicopter moest met de wind mee aan vliegen. Daar de jonggeboren bron zo'n 80 km uit de kust en in de open zee ligt, is het winnen van de olie geen eenvoudige zaak. Het is niet mogelijk een tankschip direct uit de bron te vullen, zodat men de olie eerst via een leiding aan land dient te brengen. Pas wanneer er een aantal produ cerende bronnen dicht bij elkaar ligt wordt het lonend deze met een gemeenschappelijke leiding op de wal aan te sluiten, waar de gewonnen vloeistof kan worden opgeslagen. Vanuit de opslag kan men dan in korte tijd een tankschip vullen, dat het ruwe produkt naar een raffinaderij brengt. Deze eerste bron zal daarom voorlopig geen olie leveren. Men heeft er een stellage omheen gemaakt en deze voorzien van knipperlicht en misthoorn, zulks i.v.m. de scheepvaart. Op de stellage bevindt zich verder een werkvloer en natuurlijk een ladder om er vanuit een bootje op te kunnen klimmen (foto op pag. 115). Later zal men er nog een helicopterplatform op plaatsen om inspecties met minder tijdverlies te kunnen uitvoeren. Zondag 19 juni bleken de weersgesteldheid en -voorspellingen gunstig 114

Het Zeskant | 1960 | | pagina 22