vader had kunnen dopen en die hij als herinnering aan dit gebeuren een geschenk aanbood. Ten slotte bracht spreker een dronk uit op de goede vaart van de Johannes Gahrs. De toespraak van de heer Smulders werd beantwoord door Ministerial- direktor A. Feijerabend, die o.m. zeide te vertrouwen, dat de Johannes Gahrs in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen zou voldoen. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de heer Gahrs, de oudste zoon van wijlen de heer Johannes Gahrs, die uitdrukking gaf aan de dank van zichzelf en zijn familieleden voor de aan zijn vader bewezen eer deze hopperzuiger zijn naam te geven. De Johannes Gahrs is een zeevarende sleephopperzuiger met twee zuig- buizen, elk met een diameter van 850 mm. De grootste baggerdiepte bedraagt 25,5 m. De inhoud van het hopperruim bedraagt 2800 m3 en het laadvermogen 4200 ton. De hopper kan door middel van twee elektrische pompen in één uur worden gevuld; het lossen geschiedt door middel van bodemkleppen. De bagger kan echter ook uit de laadruimen gezogen en naar land geperst worden. Het schip wordt gebouwd volgens de hoogste klasse van de Germanische Lloyd 100 A 4 E. Afmetingen. Lengte over alles 113.m Breedte 18.m Holte 8.m Diepgang in geladen toestand 5,90 m Vaarsnelheid 12.knopen. In de zuiger worden geplaatst 4 Maybach-dieselmotoren, elk met een vermogen van 1200 pk. Het schip wordt voorzien van speciaal daarvoor ontworpen hulpwerktuigen. Hiertoe behoren een grondniveau-aanwijzer, die een profielkaart van de rivierbodem tekent en akoestische diepte aanwijzers van de zuigbuizen, die het werk van de zuigkoppen zichtbaar maken. Voorts instrumenten, die de doorstroomsnelheden in de zuigbuis constant meten en die laaddiagrammen schrijven. De gehele bagger- installatie wordt van de brug af grotendeels hydraulisch bediend. De bestuurbaarheid van het schip wordt bevorderd door een boegstraal- roer. Verder wordt het vaartuig uitgerust met een gyro-kompas, radar, Decca-navigator, peilinstallatie, radiotelegraaf- en radiotelefooninstallatie. De zuiger is bestemd voor het op diepte houden van de monding van de Weser. W. (Gusto) 109

Het Zeskant | 1960 | | pagina 5