verlaten van de veilige, beschutte gemeenschap en het zich begeven in de vreemde, in het onbekende. Dit hield lang geleden nog in, dat men zich aan grote gevaren ging blootstellen. Speciaal het reizen ter zee, werd als een gevaarlijke onder neming beschouwd, want behalve het verlaten van de veilige gemeen schap betekende het ook een afscheid van het vaste land voor een tocht met het zoveel minder veilige water onder zich. Tegenwoordig heeft het reizen nog maar weinig onzekers en beangsti gends. Men heeft de natuur en de elementen leren kennen en weet hoe zich er tegenover te gedragen. Men reist vandaag de dag voor zijn genoegen en maakt daarbij gebruik van het comfort, dat de moderne techniek de reiziger van de twintigste eeuw verschaft. In het algemeen is de duur van het reizen aanzienlijk verkort. We kunnen vandaag een afspraak maken voor een ontmoeting op morgen ergens in New York en zijn in staat zo n afspraak tot op de minuut na te komen. De enige moeilijkheid vormt wellicht het over steken van de straat naar het punt, waar we met de ander hebben afgesproken. Waarschijnlijk is dat nog het „gevaarlijkste deel van de reis!" In de huidige omstandigheden is ook de tewaterlating een min of meer gestroomlijnde bezigheid, die nog maar betrekkelijk weinig bezit van de gebeurtenis in oude tijden. De oorsprong van de doopplechtigheid is duideijlk. Er is een verwant schap aanwijsbaar met de kroning van een koning en het dopen van een nieuwe wereldburger. Het is een soort inwijding van een leven, waarin het schip misschien tot het uiterste op zijn krachten en vermogens zal worden beproefd. De mens heeft sinds onheugelijke tijden als het ware gevoeld, dat de verborgen krachten der natuur een belangrijke invloed hadden op be paalde gebeurtenissen en daarom heeft hij ook steeds gezocht naar wat hem tegen alle kwade invloeden kon beschermen. Kwade geesten poogde hij te bezweren en hij riep de bescherming in van de goede. De variaties in wat de mensen precies verstonden onder de verborgen krachten verklaren waarom ook de doopplechtigheden van volk tot volk verschilden (en soms nog verschillen). De plechtigheden zijn in overeen stemming met het geloof en de gebruiken van een volk. Zo zien wij dat in China de kwade geesten worden verjaagd door veel lawaai en vuurwerk. In Hellas werd voor Apollo een altaar gebouwd toen de „Argo", het schip van de Argonauten, werd te water gelaten. In katho lieke landen wordt een schip gezegend door een priester en onlangs werd vóór de tewaterlating van een schip, dat voor India was gebouwd, nog gelezen in het Heilige Boek. Ook de tijd drukte zijn stempel op de doopplechtigheden. Niet alleen de godsdienstige opvattingen veranderen in de loop der tijden, maar ook de levenswijzen. De vikingen brachten mensenoffers, maar in de Middeleeuwen kwamen daarvoor in de plaats de religieuze diensten van het Christendom. In de kleurrijke dagen van de zeventiende eeuw werd een schip besprenkeld met wijn uit het land waar het werd gebouwd (0) 113

Het Zeskant | 1960 | | pagina 11