Allereerst worden, hetgeen bij de proeftocht van de Baleares niet is ge beurd, bij verschillende toerentallen van de hoofdmotor de scheeps- trillingen opgenomen. De 5200 pk MAN-dieselmotor doet het uitstekend, iedereen is over de resultaten tevreden, zodat daarna de manoeuvreerproeven begonnen kun nen worden. Op de scheepvaart-route waar we ons thans bevinden is het niet druk. Op de brug daarentegen is het een drukte van belang. Dit is feitelijk vanzelfsprekend omdat iedereen die daartoe in de gelegenheid is zoveel mogelijk van nabij wil meemaken wat er gebeurt bij deze proeven. Na deze manoeuvreerproeven volgen de stop- en startproeven. Er wordt nog enige tijd achteruit gevaren om vervolgens „volle kracht" koers te zetten naar het „Galloper"-lichtschip in de buurt van de Engelse kust waar 's middags de snelheidsproeven zullen worden gehouden. Gedurende die tijd is er gelegenheid om te lunchen, waarna ieder, die op de brug verschijnt, tot de ontdekking komt dat de automatische piloot in werking is gesteld; dit geeft de indruk als of het schip vanzelf de juiste koers loopt. Aangezien er tot nu toe volop zon is geweest, hebben de fotografe en de cineast hun werk onder gunstige omstandigheden kunnen verrichten. De zee is rustig, de golven schitteren en de kleur van het water is overgegaan van grijs/groen in blauw, waaruit duidelijk te zien is dat we inmiddels in dieper vaarwater zijn gekomen. Eindelijk is het Galloper lichtschip in zicht en zijn we op de plaats aangekomen waar de snel heids- en de ankerproeven zullen worden gehouden. Zowel op de brug als in de motorkamer zijn allen die bij deze be proevingen betrokken zijn, op hun post en de Decca-„Navigator"-ploeg wel in 't bijzonder. Want, evenals bij de beproeving van de Baleares worden er ook nu weer enkele runs in beide richtingen gevaren waarbij de snelheid op vernuftige wijze met het Decca-Navigator-systeem wordt gemeten. Hoe dit systeem werkt, is uitvoerig in het verslag van de proefvaart van de Baleares in „Het Zeskant" van november 1959 beschreven. De op deze wijze gemeten snelheid is bevredigend. Op de terugweg naar IJmuiden zijn de ankerproeven aan de beurt. Het schip stopt en nadat het volkomen stil ligt laat men met veel lawaai beide ankers vallen. Daarna worden de ankers één voor één een eind opgehaald, vervolgens beide ankers gelijk en tot slot elk der beide ankers afzonderlijk keurig in de kluisgaten getrokken. Er blijkt wel op welk een eenvoudige en voortreffelijke wijze men met een hydraulische ankerlier kan werken. 124

Het Zeskant | 1960 | | pagina 20