Hiermede zijn wij aan het einde van het beproevingsprogramma; het is schemer geworden en nu gaat het „volle kracht" in de richting van IJmuiden dat nog op ca. 6570 mijl van ons verwijderd is. Het is nu tijd om van de aangerichte rijsttafel te genieten. Inmiddels is de avond gevallen en worden in verschillende groepen de resultaten van de dag nog eens besproken. Ook zijn er enkele die nog eens een rondgang door het gehele schip maken en zo ongemerkt tot de ontdekking komen dat het voor verschillende mensen een vermoeiende dag is geweest, gezien de „uiltjes welke er geknapt worden." Het loopt al tegen middernacht als we de vuurtoren van Scheveningen in zicht krijgen, vervolgens die van Noordwijk, IJmuiden en zelfs van Egmond. Verschillende zijn op dit late uur aan dek om te genieten van de prachtige nacht, het imposante gezicht van de verlichte boulevard van Zandvoort en de ontelbare lichtjes en rode gloed van de Hoogovens, welke zich tegen de hemel aftekent. Om ongeveer half twee komen we voor de pieren van IJmuiden en wordt er om een loods geseind. Als deze aan boord is varen we langzaam naar de Middensluis. Het is niet nodig om een sleepboot te laten assisteren en om drie uur ligt het schip gemeerd en gaan de meesten van boord. Na geschut te zijn kan de Balsa het laatste deel van deze proefvaart naar de werf aanvangen, alwaar het om ca. 6 uur aan de wal afmeert. Het is niet alleen een in alle opzichten voorspoedige maar vooral ook een mooie proefvaart geweest. Op dinsdag 20 september is aan de Werf het schip door de heer Ir. J. A. M. Verschure namens de I.H.C. aan de bekende rederij Torvald Klaveness uit Oslo overgedragen die door de heer F. Borgensen werd vertegenwoordigd Hiermede zijn door de I.H.C. Holland aan de Noorse rederij Interes- sents-kapet Freezer twee zeer fraaie motor-bananenschepen geleverd, die welke haven zij ook aandoen, van beiden haar goede naam bevestigd zullen zien. Evenals de Baleares wensen wij de Balsa van harte een goede vaart. De voornaamste technische gegevens van beide schepen zijn: Lengte over alles 114,95 m. Lengte tussen de loodlijnen 102, m. Breedte over de spanten 16, m. Holte bovendek 11,33 m. Holte shelterdek 8,79 m. Holte hoofddek 6,39 m. Diepgang geladen 6,12 m. Snelheid ca. 17, mijl. L. (Verschure) 125

Het Zeskant | 1960 | | pagina 21