HET DOPEN VAN SCHEPEN DOOR DE EEUWEN HEEN 14'ij hebben besloten, indien de hiervoor genoemde maatregelen het gewenste resultaat opleveren, zo spoedig mogelijk bij de Vakraad een aanvraag voor een werktijdverkorting tot 45 uur per week in te dienen. Daarbij zal o.a. moeten worden medegedeeld: 1. door welke maatregelen het verlies van produktie-uren wordt ge compenseerd; 2. wanneer deze zijn toegepast; 3. wat het effect ervan is; 4. hoe de duurzaamheid ervan wordt verzekerd; 5. op welke wijze het personeel in het beramen en verwezenlijken van produktiviteitsverhogende maatregelen is betrokken. Mochten deze vragen echter niet bevredigend kunnen worden beant woord, dan zal door de Vakraad tegen een verdere werktijdverkorting bezwaar kunnen worden gemaakt. Gezien het grote belang, dat alle werknemers bij de hiervoor genoemde regeling hebben, vertrouwen wij, dat een ieder aan de getroffen maat regelen zijn volle medewerking zal geven. Hoogachtend, N.V. WERF GUSTO v/h Fa. A. F. Smulders, A. Smulders. Doorgaans biedt een tewaterlating de eigenaar en de bouwer een goede gelegenheid het schip een naam te geven. Soms echter wordt een schip helemaal niet officieel gedoopt: het wordt dan in alle rust en zonder enig ceremonieel toevertrouwd aan het water. Toch zal de naam-ceremonie in geen enkel geval helemaal worden overgeslagen, want het bijgeloof en algemeen wordt aangenomen dat zeelieden bijgelovig zijn wil nu eenmaal, dat een ongedoopt schip een ongelukkig schip zal worden. Altijd volgt er dus wel een of andere doopplechtigheid en is die er niet bij de tewaterlating, dan volgt hij naderhand, bijvoorbeeld tijdens een proeftocht in open zee door cham pagne over de scheepsbel heen te gieten. Soms toont een schip zich niet bijster gewillig bij het verlaten van de helling, maar ook gebeurt het wel eens dat het zijn geduld niet lang genoeg kan bedwingen. Dan glijdt het vlugger naar beneden dan de bouwers wensen. Zo'n gebeurtenis veroorzaakt uiteraard zowel bij de genodigden als bij de toeschouwers de nodige consternatie. Niet overi gens bij een zekere mejuffrouw May Gould. Zij zou de doopplechtig heid verrichten toen het grote luxe jacht van haar papa te water moest worden gelaten. Nog voordat zij de fles champagne in de hand had (0) 111

Het Zeskant | 1960 | | pagina 9