zal ook geneigd zijn met zijn medewerknemers rekening te houden. Toch blijkt telkens weer, dat er nog een lange weg met veel teleur stellingen moet worden afgelegd. Op deze weg wenst de heer Wilton de aanwezige veiligheidsinspecteurs veel succes. Enkele toehoorders hebben enige vragen aan de inleider te stellen, maar willen allereerst vaststellen, dat de toon, waarop de heer Wilton èn de menselijke én de zakelijke kant van het vraagstuk heeft benaderd, goed is getroffen. Hoofdzakelijk gaan deze vragen dieper in op het beleid van de directeur t.a.v. de veiligheid in zijn en andere bedrijven. De heer Wilton wijst er op, dat het veiligheidswerk bij W.F. in bijeenkomsten wordt besproken (werk-veiligheidscommissies), maar dat daarnaast steeds gezocht wordt naar betere communicatiemiddelen tussen de delen van het bedrijf. Men hecht grote waarde aan voorlichting, waarbij zelfs de bedrijfsfilm een grote rol kan spelen, door begrip bij te brengen voor eikaars werk. De ondernemingsraad, groeps- en afdelingscommissies heb ben een taak. Toch is er altijd het probleem van het doorgeven van be richten van boven naar beneden. Alles schriftelijk afdoen werkt ver warrend, maar ook aan mondeling doorgeven kleven bezwaren en het is vaak teleurstellend. Alleen door goed samenspel valt er iets te bereiken. Ieder zou de be reidheid in zich moeten hebben om veilig te werken. Het is een mentale instelling van de mens. De heer Wilton gelooft niet, dat men met behulp van een veiligheidscursus alléén het uiteindelijke doel bereikt. Men be reikt alleen iets door er in te geloven, dat het de moeite waard is om veilig te werken. Naarmate de techniek zich ontwikkelt, zal ook de veiligheidsgedachte zich ontwikkelen, maar dit houdt in dat men steeds problemen op zijn weg zal vinden. Om te beginnen werkt een goed voorbeeld altijd stimulerend. Men zal echter in deze materie nog een lange en moeilijke weg -met vallen en opstaan -hebben af te leggen. De heer Blommers, sprekende als werknemer van W.F., brengt allereerst dank aan hen, die zich al jaren hebben ingespannen om overal het ongevallencijfer terug te dringen en zich op deze wijze inzetten om veel menselijk leed te voorkomen. Een van de grootste taken is volgens de spreker de latent aanwezige belangstelling van velen om te zetten in een actieve. Welke faktoren beïnvloeden de min of meer onverschil lige houding t.a.v. de veiligheid? De werknemers hebben soms de ge dachte, dat ongevallenbestrijding een winstobjekt voor het bedrijf zou zijn. Onbekendheid met veel bepalingen van de Veiligheidwet, vooral omtrent de aansprakelijkheid t.a.v. ongevallen. Voorlichting zou volgens de heer Blommers een taak kunnen zijn. 124 (0)

Het Zeskant | 1960 | | pagina 10