Bij het toezichthoudend personeel liggen de zaken anders. Deze groep wordt vaak zó in beslag genomen door andere zaken, dat ze in feite schrikken als men hen op een onveilige situatie wijst. Meestal volgt dan ook verwijzing naar een hogere instantie, omdat men in deze groepen vindt, dat men niet voldoende beslissingsrecht heeft. Bij chefs liggen de zaken weer op een ander vlak. In vele gevallen wordt bij gesignaleerde onveiligheid direct ingegrepen, maar hier bevestigen de uitzonderingen de regel. Soms is er nog de moeilijkheid, dat men ge bonden is aan een bepaald budget. Tenslotte de rangorde volgende komen wij bij de directie. Volgens de Veiligheidswet kan een directie aansprakelijk worden gesteld t.a.v. ongevallen op het bedrijf. Natuurlijk draagt de directie de verantwoordelijkheid t.a.v. deze zaken in rangorde naar beneden over. Dit zou kunnen inhouden, dat tenslotte de werknemer zelf aansprakelijk kan worden gesteld. Dit zou volgens ons een bredere bekendheid moeten verkrijgen. Gebeurt er een ongeval, dan is men geneigd de aansprakelijkheid weer in rangorde naar boven te verschuiven. Resumerende komt spreker tot de conclusie, dat iedereen moet mee werken om ongevallen te voorkomen. Loopt men langs een onveilige situatie, zonder er iets aan te doen, dan moeten wij in feite ons zelf aansprakelijk achten voor eventuele ongevallen, die er uit kunnen voort vloeien. Over de positie van de Veiligheidsinspecteur zegt inleider, dat de werk nemers de moeilijke positie van deze figuur in het gehele bedrijfsbestel beseffen. Graag zag men hem meer bevoegd tot onmiddellijk ingrijpen. Men vindt in werknemerskringen, dat t.a.v. het veiligheidswerk wat te veel bureaucratie wordt betracht. Uit deze inleiding vloeien veel vragen en een lange discussie voort. Men vraagt uit de vergadering over: de houding van de vakbonden t.a.v. het veiligheidswerk; het omzetten van latent aanwezige belangstelling in actieve medewerking bij arbeiders en toezichthoudend personeel; het doorvoeren van aansprakelijkheid naar beneden en/of naar boven; aan sprakelijkheid volgens de wet; plaats en bevoegdheid van de bedrijfs- veiligheidsinspecteur. Stuk voor stuk heeft de heer Blommers deze vragen beantwoord. Hij meent als kaderlid van één der werknemersbonden -- dat er in de toekomst ook daar nog wel meer aandacht mag worden besteed aan het veiligheidswerk. Het activeren van arbeiders en toezichthoudend personeel geschiedt in (0) 125

Het Zeskant | 1960 | | pagina 11