Men constateert telkens weer tekortkomingen, die niet door wetten of voorschriften worden uitgeschakeld. Bij het ontleden van een ongeval, dat heeft plaatsgevonden, stuit men soms op achtergronden, die ons bewust doen worden, dat met al onze wetenschap en kennis de mens niet feilloos is. Toch zal men de werknemers er van moeten overtuigen, dat de veilig heidsvoorschriften er niet zijn alleen ten voordele van de directie, maar omwille van onszelf en ons gezin. Ondanks dat wij in de strijd tegen de onveiligheid steeds weer gecon fronteerd worden met hinderpalen, welke niet konden worden voorzien, zal het ons niet weerhouden om op de goede weg voort te gaan, omdat wij weten dat het gaat om de mens en zijn geluk. Inleider is er van overtuigd, dat met zijn toespraak niet alle problemen van onveiligheid en onveilig werken zijn opgelost. Er blijven nog vragen genoeg over. Dit bleek ook wel uit de discussie, die volgde op bovenstaande inleiding. In hoofdzaak wil men iets naders weten over de achtergronden bij een ongeval, terwijl naar aanleiding van inleiders opmerking over de vele voorschriften uit de vergadering wordt betoogd, dat voorschriften be paald nuttig zijn. De heer Boomert heeft waargenomen, dat de mens in zijn arbeid wel eens een gokje waagt. Dat kan dan zeker gebeuren daar, waar in tarief- loon wordt gewerkt. Zoveel te korter het karwei duurt, zoveel te meer verdient de werknemer. Maar er zijn ook achtergronden, die geheel vallen buiten wet en voorschrift. Spreker denkt daarbij aan sociale achtergronden. Hij licht met enkele voorbeelden toe, hoe het soms gaat met mensen, die bepaalde moeilijkheden hebben. Over de man, die terwille van zijn hogere verdienste de veiligheid verwaarloost, wordt uit de vergadering opgemerkt, dat veiligheid vóór de inhoud van het loon zakje moet gaan. Nogmaals onderstreept de heer Boomert zijn mening, dat de achter gronden bij gepasseerde ongevallen vaak worden verwaarloosd, hetgeen aanleiding geeft tot de opmerking van een der Veiligheidsinspecteurs, dat het misschien wel nut heeft om een ongeval te gaan ontleden, als het is gebeurd, maar nuttiger en effectiever lijkt het hem om onveilige situaties te voorkomen. (0) 127

Het Zeskant | 1960 | | pagina 13