Het was stralend weer, zodat de meeste opvarenden zich in een heerlijk zonnetje konden koesteren. Onder toezicht van de gemeentelijke haven loods (een indrukwekkend man met een goud-versierd uniform) werd het schip van de kade losgemaakt en trokken de sleepboten het naar het midden van de rivier. Bij het passeren van de gemeentegrens werd het toezicht overgenomen door de rivierloods. In een kalm tempo zetten we koers naar Hoek van Holland, dat na ongeveer anderhalf uur werd bereikt. Het weer bleef nog steeds prachtig en velen bleven dan ook op de verschillende dekken van de zon genieten. Goed en wel op de Noordzee, hoorden we echter een vreemd geluid, alsof een ketel afblaast. De oor zaak bleek erger te zijn, nl. een defecte verstuiverklep van de hoofd motor. Het ligt voor de hand, dat dit eerst in orde gemaakt moest worden. De motor werd dus gestopt en de klep verwisseld. Dit betekende echter oponthoud, waardoor de gasten van deze dag later naar huis zouden gaan, dan aanvankelijk de bedoeling was geweest. Maar eindelijk was het toch zo ver, dat we koers zetten naar New Biggin in Schotland, voor het mijlenvaren. Onderweg liet de rederij nog startproeven met de hoofdmotor uitvoeren. Ook deze bezigheid vroeg zijn tijd, hetgeen resulteerde in vijf uur opont houd. Al met al lagen we nu reeds 7 uur op het oorspronkelijke schema achter en ieder verlangde de Schotse kust te zien, waarvoor we toch in de eerste plaats op reis waren gegaan. De nu volgende uren brachten geen moeilijkheden. Op dinsdag 13 sep tember tegen 7 uur 's avonds kwam de kust met de lichten aan de mast in zicht. Men voelde de spanning onder de opvarenden stijgen. In de motorkamer was het, alsof zelfs de motor ervan doordrongen was, dat hij nu moest laten zien, wat hij waard was. Bij verschillende toeren tallen werden in totaal 12 runs gemaakt. Op de brug hielden een aantal technici met verrekijkers en stopwatches gewapend de mijl in de gaten. Na het nodige gecijfer kwam een verblijdend resultaat uit de bus: Het schip overschreed met ca. 0,5 mijl de voorgeschreven snelheid. De vreugde, die dit feit de vertegenwoordiger van de Rederij bezorgde, bemerkte men in de motorkamer, doordat deze de Griekse hoofdmachi nist dermate heftig de hand stond te schudden, dat de arme man, wiens hoofd steeds roder werd, na afloop van de plechtigheid zijn pijnlijke arm stond te masseren. Direct na het mijlenvaren werd de steven naar het vaderland gewend en gingen we volle kracht op huis aan. 136

Het Zeskant | 1960 | | pagina 24