VEEL VOORBEREIDING Er is veel voorbereidend werk verricht om tot dit nieuwe kraantype te komen. Los van alle vroeger verkregen kennis en ervaring zijn er in verschillende havens opnieuw uitgebreide waarnemingen en studies ver richt over de omstandigheden waaronder het laden en lossen van zee schepen geschiedt. Men heeft hierbij ook veel contact gehad met degenen die de kranen bedienen en met de onderhoudsmensen. Het zoeken was onder meer gericht op de vraag, of een in vergaande mate gestan daardiseerde kraan ontworpen kan worden. Gestandaardiseerd betekent steeds weer dezelfde constructie maken, het geen betekent lagere produktiekosten. En lagere produktiekosten zijn dringend nodig, indien we met succes op de internationale markt onze plaats willen behouden: we treden daar in het strijdperk met, schrik niet, 30 tot 40 concurrenten, van wie sommige met schrikbarend lage prijzen. Het resultaat is de nieuwe topkraan op de foto's hierbij, nieuw in diverse constructiedetails en ook aantrekkelijk van vorm. Hij werd „Leptoptilus" gedoopt. Het zijn 3-tons kranen met een vlucht tot 28 m. CONSTRUCTIE Het onderstel van de kraan bestaat uit vier poten, die een doosvormige doorsnede hebben. Deze „dichte" constructie heeft het voordeel dat nergens vocht of stof kan toetreden. De „poten" zijn zodanig geplaatst dat spoorwagens, vrachtauto's en heftrucks er onder door kunnen. Twee van de vier wielstellen worden elektrisch aangedreven voor het kraan rijden. De bovenbouw van de kraan is van plaatstaal en heeft evenals de poten een doosvorm. Het huisje van de kraanmachinist biedt uitzicht naar alle kanten. De giek van de kraan kan geheel gestreken worden. Doordat de top dan vrijwel op de grond komt, levert het onderhoud en de inspectie van de giek en de bovenste kabelschijf geen moeilijkheden op. Bovendien kan dit veilig geschieden, omdat geen klauterpartij naar de kraantop nodig is. Opvallend is de geklonken constructie van de giek. Dat lijkt wat ouderwets, maar beschadigingen, tengevolge van kleine aanrijdingen en dergelijke komen toch nog wel eens voor en dan kan herstel op de meest eenvoudige en snelle manier geschieden. 138

Het Zeskant | 1960 | | pagina 26