TWEE STANDPUNTEN De werkgroep Bedrijfsveiligheidsinspecteurs (groep I Scheepsbouw en Constructie) heeft op 7 oktober 1960 een interessant onderwerp be handeld, dat ik U niet wil onthouden, nl. „De veiligheid, bezien vanuit het standpunt van de werkgever en van dat van de werknemer". Het werkgeversstandpunt werd uiteengezet door de heer Ir. B. Wilton, direc teur van „Wilton-Fijenoord"; het werknemersstandpunt werd behandeld door de heren B. Blommers (Wilton-Fijenoord) en A. Boomert (Gusto), beiden lid van de Ondernemingsraad bij hun ondernemingen. De heer Wilton stelde allereerst vast, dat de productie en de veiligheid geen tegenovergestelde begrippen zijn. Zij kunnen bij wijze van spreken hand in hand gaan. In C.A.O.'s en in wetten is al veel omtrent de veiligheid in de bedrijven vastgelegd, waar de werkgever aan gebonden is. Daarnaast is men bij W.F. in het verleden ook aan het bedrijfsveiligheidswerk begonnen. Als werkgever vindt men dit noodzakelijk. Het grote probleem is wel hoe men de juiste begrippen omtrent deze materie aan de werknemers „ver koopt". Het onderwerp is echter bijzonder geschikt om, zonder bang te zijn dat men elkaar in zijn overtuiging zal kwetsen, vrijelijk over de veiligheidsgedachte met elkaar te spreken. Het is een-gemeenschappelijk en neutraal terrein. Het staat dus vast, dat het een zaak is van werkgever en werknemer samen. Zij dragen beiden risico's. Daarom behoort het dus voor de werkgever een deel van zijn bemoeienissen in het bedrijf te zijn. Het is b.v. voor geen enkele directeur prettig als hij veroordeeld wordt wegens schuld in de zin van de Veiligheidswet. Dit betekent niet, dat men als werkgever uit deze en andere zuiver zakelijke overwegingen de veiligheid tot zijn bijkomend werkterrein rekent. Er zijn ook andere, diepere overwegingen. Naast het zakelijke voordeel van een vermindering van te betalen ongevallenpremie, zodra het ongevallencijfer daalt, staat wel degelijk de menselijke en meer idealistische kijk op de zaak: minder ongevallen betekent minder menselijk leed. Een ander aspect van veilig werken is eveneens belangrijk. Zij bevordert het begrip „teamwork". Hij, die voor zichzelf veilig tracht te werken, (0) 123

Het Zeskant | 1960 | | pagina 9