LOGICA scheepsbouw. Ernstige ongevallen vinden in het assemblagebedrijf dan ook vrijwel niet plaats. De was- en kleedlokalen waren zeer goed verzorgd en speciaal de vele douches trokken onze aandacht. De rondleiding werd voortgezet met een bezoek aan het onderdelen- magazijn, dat een oppervlakte heeft van 8000 m2. Men heeft daar alle onderdelen van alle typen auto's voorradig. Ongeveer drie millioen onderdelen worden van hier uit jaarlijks aan de dealers verzonden. Na deze rondleiding werd ons een lunch aangeboden en na de lunch volgde een levendige discussie over de toepassing van verschillende veiligheidsmaatregelen. Ten slotte sprak de heer Bloem een afscheidswoord, waarbij hij zeide het ten zeerste op prijs te hebben gesteld, dat de Veiligheidscommissie van een scheepsbouwbedrijf een bezoek aan de automobielindustrie heeft willen brengen. Namens de deelnemers sprak de heer Wink een woord van hartelijke dank voor de gastvrije ontvangst. Hij verzocht de heer Bloem deze dank aan de Directie van de Fordfabrieken te willen overbrengen. Ons volgend doel was het Veiligheidsinstituut te Amsterdam. Daar werd eerst een veiligheidsfilm vertoond. Vervolgens werd de zgn. Veiligheidszuil bekeken. Iedere 2 seconden flitste daar een lichtje aan, hetgeen betekent, dat iedere 2 seconden een arbeidsongeval plaats vindt. Elke 32 seconden signaleert de zuil een ongeval met drie of meer dagen staking en iedere 4 uur en 48 seconden flitst het lampje op, dat een dodelijk ongeval aangeeft. Onder leiding van de heer Kuiper, die speciaal wees op de beveiligingen, die voor personeel van een scheepswerf van belang zijn, werd een rond gang door het museum gemaakt. Tegen 6 uur bracht de chauffeur ons naar het centrum van Amsterdam, waar een warme maaltijd werd gebruikt. De tijd, die daarna nog over was, werd gebruikt om een kijkje in Amsterdam te nemen. Om half elf was een ieder weer bij de bus aanwezig en ging het terug naar Schiedam. Namens de deelnemers danken wij de Directie, dat zij de Veiligheids commissie in de gelegenheid heeft gesteld deze excursie te maken. Ten slotte een woord van dank aan de heren Olde Monnikhof en Wink, voor de prettige leiding, die zij het gezelschap gaven. S. Op een werf, ergens in Nederland, gebeurde het, dat een leerling tekenaar op een middag veel te laat op de tekenzaal verscheen. Hij werd deswege door zijn chef ondervraagd. „Waar kom je zo laat vandaan?" „Van de kapper, meneer." „Zo, laat jij je haren knippen in de baas zijn tijd?" „Ja meneer. Maar ze groeien toch ook in de baas zijn tijd!" (0) 143

Het Zeskant | 1960 | | pagina 13