keRstfeest Van de oudste tijden af is Kerstmis in vrijwel alle Noordelijke landen een groot feest geweest. We mogen wel zeggen het grootste feest van het jaar. Iemand, die van de geschiedenis op de hoogte is, zal hierop misschien antwoorden, dat dat toch in ieder geval pas sinds het jaar 0, het jaar van de geboorte van Christus, zo is. Maar dat is niet waar. Van heel veel landen is bekend, dat ook in vroegere tijden, omstreeks het moment, dat de dagen weer begonnen te lengen, het grote feest gevierd werd van de terugkeer van het licht op de aarde. En ook in landen, die pas later tot het Christendom zijn overgegaan, was het feest midden in de winter al in gebruik. De verlichte boom is er het symbool van. Pas met de komst van het Christendom is het jaarlijkse grote natuurfeest het eigenlijke Kerstfeest geworden en heeft het een diepere betekenis gekregen. Maar waar wij op wilden wijzen, was niet, dat het Kerstfeest al een lange geschiedenis heeft, maar dat het sinds de oudste tijden een feest voor allen was. En een heel groot feest. Als we eens even erover nadenken, zullen we moeten zeggen: dat is nog zo. Kerstmis is en blijft voor vrijwel ieder mens het grootste feest van het jaar. Het is de gebeurtenis, waarbij men met familie en vrienden samen wil zijn. Het is de tijd van het jaar, waarop men zijn bekenden een groet wil zenden. En in de meeste Noordelijke landen geeft men zijn beste vrienden op dit tijdstip geschenken. Het Kerstfeest is het feest van de samenleving. Nu hebben we het aldoor over een feest. Wat is dat eigenlijk, een feest? Als je daar weer over nadenkt, moet je in ieder geval één ding zeggen: je kunt het niet alleen doen. Een feest is altijd iets met andere mensen santen. In oude tijden was bij een echt feest een heel volk of een hele stam betrokken. Later beperkte het, zich meer tot groepen der samen leving. In onze tijden is een feest meestal geworden tot een gebeur tenis in een gezin, in de familie, onder vrienden of clubgenoten. Soms komt het nog voor, dat een hele stad feest viert en een enkele maal een heel land. Maar dat wordt toch al moeilijker. In ieder geval is er alleen sprake van een feest of feestelijkheid, wanneer er op (0) 137

Het Zeskant | 1960 | | pagina 7