deel en dat is, dat zij het ijs wel breken, maar niet verwijderen. Het kapot gebroken ijs blijft dus in de vaargeul achter en dan duurt het niet zo heel lang of de boel zit weer potdicht gevroren. Het gevolg hiervan is, dat de ijsbrekers onophoudelijk heen en weer moeten blijven varen om de vaargeul open te houden. De Amerikaanse ingenieur F. C. Ehinger heeft daarop nu iets gevonden. Hij heeft een geheel nieuw soort ijsbreker uitgedacht. En wel een, die het ijs in stukken zaagt, die stukken dan opzuigt en daarna verpulvert om ten slotte het ijspoeder ver weg te spui ten buiten het vaarwater. Vóór de boeg van de ijsbreker is een dwars-as aangebracht, waar op 24 cirkelzagen zijn gemonteerd. Deze zagen hebben een dia meter van plm. 250 cm. Geen kleinigheid dus! Door de voortstuwingskracht van het schip worden de zagen te gen het ijs gedrukt, waardoor het ijs in repen wordt gezaagd. Deze repen worden achter de zagen in stukken gehakt. De ijsbrokken drijven dan in een ruimte, die onder het voordek is uitgespaard en worden via een opening in de romp van het schip geschoven. Daar worden ze verder klein gehakt en ten slotte verpulverd. Het ijspoeder, dat daardoor ontstaat, wordt nu door middel van pompen meer dan 100 meter opzij naar de wal weggeblazen. Het gevolg van deze werkwijze is, dat in de opengebroken vaar geul geen ijsschotsen achterblijven, waardoor het vaarwater na tuurlijk veel langer open blijft. De bijgevoegde tekening geeft van deze wijze van werken een duidelijk beeld. Het schip is zo geconstrueerd, dat de vorken met de zagen kun nen worden gedemonteerd en aan boord kunnen worden opgebor gen. Bovendien kan de holte onder het voordek met platen wor den dichtgemaakt. Daardoor kan de ijsbreker gedurende de zo mermaanden als een normale kustvaarder worden gebruikt. Er schijnt op het ogenblik in Amerika voor dit project veel be langstelling te bestaan en er zijn plannen het nog dit jaar te laten uitvoeren. 70 (0)

Het Zeskant | 1961 | | pagina 12