VERZEKERING VOOR IEDEREEN Men kan de werknemers, d.w.z. allen, van hoog tot laag, die in loondienst werkzaam zijn, in twee groepen verdelen. Dat zijn de genen, die onder de verplichte verzekering vallen, en degenen, die daar niet onder vallen. Wat omvat nu die verplichte verzekering? Dat is de Ziektewet, het Ziekenfondsenbesluit, de Wachtgeld- en Werkloosheidverzekering, de Invaliditeitswet (ten dele) enz. Maar hoe staat het nu met de Ongevallenwet? Laten we de zaak eens anders stellen. Indien we tegen een werknemer, wiens sala ris boven de zgn. weistandsgrens stijgt, zouden zeggen, dat hij nu geen kinderbijslag meer zou ontvangen, dan weten we zeker, dat de man protest zou aantekenen. En terecht. Want iedere werk nemer, hoe hoog ook zijn salaris is, valt onder de bepalingen van de Kinderbijslagwet, enkele uitzondering daargelaten. Zouden we echter tegen diezelfde werknemer zeggen, dat hij bij het stijgen van zijn salaris boven de weistandsgrens nu niet meer onder de Ongevallenwet zou vallen, dan is het helemaal niet ze ker, dat hij protest zou aantekenen. Maar ook in dat geval zou den wij abuis zijn. Want ook de Ongevallenwet is op iedere werk nemer van toepassing, ongeacht de hoogte van de bezoldiging. Er zijn echter velen, die dit niet weten. Met als gevolg, dat zij, wanneer hen een ongeval overkomt, daarvan geen melding ma ken in de Verbandkamer. Zij betalen hun dokter, hun apotheker enz., terwijl zij alles gratis van de Sociale Verzekerings-Bank had den kunnen krijgen. De onwetendheid op dit gebied kan even wel nog ernstiger gevolgen hebben. Veronderstel, dat iemand op de Werf komt te vallen. Zijn knie is wat geschaafd, maar hij slaat daar geen acht op. Het zal wel overgaan Maar nu openbaart zich na verloop van een paar weken het een of andere mankement aan die knie. Dan is het practisch niet meer mogelijk aan te to nen, dat de man een paar weken eerder is gevallen. Wordt het ongeval echter direct bij de Verbandkamer gemeld, dan wordt het ingeschreven en kan er bij latere complicaties geen strijdvraag over het ongevalsgebeuren meer ontstaan. (0) 73

Het Zeskant | 1961 | | pagina 15