Automatisch werkende snijkopzuiger Wanneer een I.H.C.-baggerbaas uit het buitenland terugkeert na de nieuwe bemanning op een door ons gebouwde molen of zui ger wegwijs gemaakt te hebben, vragen wij hem: „En kunnen ze er daar nu al goed mee overweg?" Dikwijls luidt het antwoord dan: „Och, ik heb het ze een jaar lang voorgedaan, en ze doen erg hun best. Maar ja, het gevoel, hè, dat kun je ze niet bijbren gen. Je zou ze eigenlijk een handje moeten helpen, met een auto maat of zo". Het is echter niet alleen in landen zonder ervaring en traditie op baggergebied dat de behoefte bestaat om het verantwoordelijke werk van de baggerbaas te verlichten. De moderne zuigers wor den steeds groter en krachtiger: de CO 430, thans in aanbouw bij Gusto, heeft een vermogen van 7000 pk, en een lengte over alles van bijna 80 meter! De produktie van een zuiger is in belangrijke mate afhankelijk van de kundigheid van de baggerbaas. Het baggeren geschiedt onder water, hij kan niet zien wat hij doet, en werkt dan ook gedeeltelijk op intuïtie. Daarom vragen aannemers ons soms of het mogelijk is de bag gerbaas te helpen door in meer of mindere mate het bagger- werktuig te automatiseren, of zelfs geheel automatisch te laten werken. Het bouwen van een volledig automatisch werkend bag- gerwerktuig is geen geringe opgave, en daarom besloot de I.H.C. de automatisering van een snijkopzuiger stap voor stap ter hand te nemen. Drie stappen Een aantal van deze stappen is in de afgelopen jaren gedaan, en van de CO 430, die binnenkort te water gelaten wordt, kan ge zegd worden dat deze grotendeels automatisch werkt. Het zwaaien van een snijkopzuiger wordt bereikt door de werking van twee zijlieren, die beurtelings werken als halende en als vie rende lier. 55

Het Zeskant | 1961 | | pagina 23