Om te voorkomen dat de snijkop tijdens het werk over de bodem gaat rollen en dus zijn functie, het loswerken van de grond, niet meer vervult, moet de vierende zijlier de vierende draad onder alle omstandigheden strak houden. Vroeger eiste dit de volledige aandacht van de baggerbaas op, doch onze deskundigen hebben een oplossing gevonden waardoor dit automatisch gebeurt, een systeem dat reeds op een aantal zuigers is toegepast. De volgende stap was: een systeem bedenken waardoor de ha lende lier automatisch langzamer gaat lopen, of zelfs tot stilstand komt, als de snijkop in zeer harde grond meer tijd nodig heeft om de grond los te werken. Of, iets technischer gezegd, als het koppel van de snijkopaandrijving een bepaalde waarde over schrijdt. Bij het proefbaggeren van de Nueve bleken onze deskundigen ook hiervoor een volkomen bevredigende oplossing ontwikkeld te hebben, want de snijkop werkte praktisch voortdurend op vol vermogen, en gaf dus een zo hoog mogelijk rendement. Toen kwam de derde stap. Als de zuiger in zeer zachte grond werkt komt de snijkopaandrijving niet aan vol vermogen toe, en komt de automatisch werkende vertraging van de halende lier niet in werking. Dan is het eerder mogelijk, dat de snijkop zóveel grond losmaakt dat de zuigbuis verstopt raakt. Dit blijkt dan uit een toeneming van het vacuum aan de zuigzijde van de zand- pomp. Bij de CO 430 gaat de lier dan automatisch langzamer draaien tot het vacuum zijn normale waarde weer heeft bereikt (door de lagere verhaalsnelheid zal de snijkop immers minder grond los werken). Elektronisch brein Nog een andere, zeer spectaculaire ontwikkeling op de CO 430 is het elektronisch brein. De baggerbaas zal wel degelijk zijn eigen hersens moeten blijven gebruiken, maar met behulp van het gyrokompas en een elektro nische rekenmachine op de brug zal hij zelfs in het pikdonker of in de mist precies weten hoe hij de ankers moet verzetten of hoe 56

Het Zeskant | 1961 | | pagina 24